Administration 

Medier: Boris Johnson trækker sig

Nyheder
mand ser olm ud
Boris Johnson siger ifølge flere britiske medier farvel til posten som leder af det konservative parti. (Foto: Daniel Leal/AFP/Ritzau Scanpix)

Presset på Boris Johnson er steget i løbet af de seneste to døgn. Han trækker sig derfor torsdag ifølge BBC.

Den britiske premierminister, Boris Johnson, trækker sig som konservativ leder og premierminister.

Det rapporterer flere britiske medier, herunder BBC og Sky News, torsdag.

Boris Johnson vil komme med en udtalelse inden for et par timer, skriver BBC torsdag omkring klokken 10.

En talsperson for Boris Johnson bekræfter over for Reuters, at premierministeren kommer med en udtalelse senere torsdag.

BBC's politiske redaktør, Chris Mason, skriver, at Boris Johnson vil trække sig som leder af det konservative parti torsdag. Men han vil forblive premierminister frem til efteråret.

I løbet af sommeren vil kampen om at blive ny konservativ leder foregå. Og det vil afgøre, hvem der til efteråret kan overtage posten som premierminister efter Johnson.

Det konservative parti holder konference i oktober, hvor håbet og forventningen er, at en ny leder kan være på plads.

Presset på Boris Johnson, som har været premierminister siden sommeren 2019, er steget kraftigt i løbet af de seneste to døgn.

Mere end 50 ministre og viceministre har trukket sig fra den britiske regering i protest mod Boris Johnson. De har samtidig opfordret Johnson til at gå af.

Den britiske regering består af premierministeren, som under sig har 20 kabinetministre og 99 viceministre. Dermed består regeringen af i alt 120 ministre.

En regeringskilde bekræfter over for Sky News, at Johnson vil gå af som konservativ leder torsdag. Kilden oplyser, at en ny leder af det konservative parti vil være på plads i løbet af efteråret, og at Johnson agter at blive siddende som premierminister indtil da.

Onsdag erklærede Boris Johnson, at han ville kæmpe videre for at blive på posten som premierminister. Og kilder tæt på ham har fortalt, at han ville kæmpe til sidste blodsdråbe trods den stigende kritik.

Men torsdag er Johnson altså tilsyneladende kommet til den erkendelse, at den ikke går længere. I løbet af torsdag morgen er opsigelserne fra ministre fortsat, og flere højtstående ministre har bedt Boris Johnson om at stoppe.

En lang række af sager har hobet sig op og øget presset på ham den seneste tid.

Den seneste i rækken drejer sig om et tidligere parlamentsmedlem Chris Pincher. Han blev tvunget til at gå af efter afsløringer om seksuelle krænkelser.

Tirsdag måtte Boris Johnson undskylde for, at han i februar havde udpeget Pincher til en stilling, hvor han skulle håndhæve partidisciplin.

Det skete, selv om Johnson var blevet orienteret om, at Pincher var anklaget for seksuelle krænkelser.

Også partygate-skandalen, som handler om ulovlige fester holdt i regeringskontorerne, mens landet var underlagt strenge coronaregler, har skabt storm om Johnson.

Portræt: Boris Johnson ville være verdens konge

Flere gange er det lykkedes Boris Johnson at overkomme modgang og skandaler, som ville have ført til andre politikeres afsked.

Men nu ser det efterhånden ud til at være slut for den britiske premierminister.

Den ene minister efter den anden forlader hans regering og opfordrer ham til at trække sig. Flere britiske medier skriver, at han snart vil tage sin afsked.

Johnson er med sit blonde, pjuskede hår og afslappede facon en kontroversiel skikkelse.

Han er født og opvokset som den ældste i en søskendeflok på fire. Tidligt viste han sig som lidt af en rebel, der gav anderledes svar.

- Jeg vil være verdens konge, var ifølge hans søster Rachel Johnson det svar, han gav, når de voksne spurgte, hvad han ville være, når han blev stor.

Trods sit politiske virke gennem mange år har han ikke skruet ned for sine kontroversielle udmeldinger.

Boris Johnson har blandt andet sammenlignet burkaklædte kvinder med postkasser og beskyldt den tidligere premierminister Theresa May for at iklæde den britiske forfatning en selvmordsvest.

Den opsigtsvækkende facon forhindrede ham ikke i at overtage posten som premierminister efter Theresa May. Hun forlod den efter tre års kamp for et britisk exit fra EU.

I 2019 gik Boris Johnson til valg med sloganet "Get brexit Done". Det valg endte som den største konservative valgsejr, siden Margaret Thatchers sejr i 1980'erne.

Boris Johnson lykkedes med at få stemt en udtrædelsesaftale igennem parlamentet, så Storbritannien kunne træde ud af EU 31. januar 2020.

Men siden har den ene skandale efter den anden fyldt i Downing Street 10.

Det gælder blandt andet partygate-skandalen, som handler om ulovlige fester holdt i regeringskontorerne, mens landet var underlagt strenge coronaregler. Det har ført til heftig kritik af Johnson.

Den seneste sag, som har vakt kritik, handler om det tidligere parlamentsmedlem Chris Pincher. Han blev tvunget til at gå af efter afsløringer om seksuelle krænkelser.

Boris Johnson er barn af overklassen og uddannet på nogle af Storbritanniens fineste skoler.

Fra 1989 til 1994 var han korrespondent i Bruxelles, hvor han var berømt og berygtet for at skrive skæve historier om det europæiske samarbejde.

Korrespondentkollegaer har beskyldt ham for at pynte på historierne.

Senere begyndte han at skrive politiske klummer, inden han i 2001 blev medlem af det britiske parlament for Det Konservative Parti.

Fra 2008 til 2016 var han borgmester i den britiske hovedstad, London.

Efter to år, tre måneder og 49 dage på posten som premierminister er det efter alt at dømme ved at være slut for Boris Johnson på den absolutte toppost i britisk politik.

BLÅ BOG: Boris Johnson gjorde karriere som EU-korrespondent

Det er blot en måned siden, at den britiske premierminister, Boris Johnson, overlevede en tillidsafstemning imod ham fra sit eget konservative parti.

Nu står ministrene i den britiske regering imidlertid i kø for at trække sig i protest mod hans virke som landets leder.

Torsdag skriver flere medier, at han kommer til at trække sig fra premierministerposten, som han overtog for tre år siden.

Dengang var hans popularitet ikke til at tage fejl af, idet han og partiet bragede ind i Underhuset med rekordstor opbakning. Den opbakning står i dag i kontrast til den hensygnende tillid til ham.

Her kan du læse mere om den fortsat siddende britiske premierminister:

Navn: Alexander Boris de Pfeffel Johnson.

Født: 19. juni 1964 (57 år).

Fødested: New York City, New York, USA.

Nationalitet: Har både britisk og amerikansk statsborgerskab.

Uddannelse: Uddannet i klassiske studier ved Oxford Universitet i 1987.

Karriere:

* 1989-1994: Bruxelles-korrespondent for den britiske avis The Telegraph.

* 1994-1999: Politisk kommentator for blandt andet The Spectator.

* 1999-2008: Redaktør på The Spectator og medlem af det britiske parlament for De Konservative.

* 2008-2016: Borgmester i London.

* 2016-2018: Britisk udenrigsminister.

* Juli 2019-nu: Britisk premierminister.

Civilstand: Har været gift tre gange: Allegra Mostyn-Owen (1987-1993), Marina Wheeler (1993-2020) og Carrie Johnson, tidligere Symonds, (2021-nu). Han har i alt syv børn.

Kilder: "Just Boris" (2011), New Statesman, Politiken, CNN, parliament.uk, Altinget.

/ritzau/Reuters

mand står foran mur
Sundhed

Jubler over forslag: 
Det kan redde liv

person i solarie
Nyheder

Vil forbyde solarie

for unge under 18 år

Krimi

Efter slagsmål med

økser: Sigtes for

drabsforsøg

to personer går på badebro
Nyheder

10 graders forskel

på øst og vest 

ulv kommer gående
Nyheder

Antallet af ulve i Danmark

kan være højere 

sedler og mønter ligger på bord
Nyheder

700 millioner på vej

til pensionister

mand sidder og taler
Nyheder

Putin vil tale direkte

med Ukraine

skuespillere samlet til fotografering
Kendte

DR-stjerne: Johnny Depp inspirerede mig

en mand i en tunnel
Film og TV

Phillip Faber klar
til nye udfordringer

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Fem er anholdt efter biluheld og slagsmål med knive og økser

en mand med en mikrofon
Kendte

Claus Elming er kommet

til skade før VM-brag

en tallerken mad
Nyheder

Populært spisested
får kæmpe bøde

politi og beredskab på stedet
Krimi

Kvinde er anholdt efter ildspåsættelse i butik

et hvidt pulver og en ske på et bord
Nyheder

Dømt advokat

sætter palæet til salg

en rytter kommer cyklende
Sport

Mads P. mister førertrøje med et sekund

beredskab arbejder
Krimi

Nyt om børnene

fra døds-ulykke

Nyheder

Zelenskyj klar til
30 dages våbenhvile

en dronning smiler
Kongelige

Dronning Margrethe

er udskrevet

en mand er klædt ud
Kendte

Esben Bjerre går 
konkurs - igen

fans på lægterne
Helt vildt

Fan betalte

fodboldbillet med fisk

Mugshots af to blonde mænd med skæg
Nyheder

Fældede ikonisk træ:
Nu er bagmænd dømt

Gråhåret dame med grå trøje
Nyheder

Blev 103 år:
Holocaust-overleveren
Margot Friedländer er død 

En kvinde og mand med jakkesæt
Kendte

Tv-legende i kørestol

et atomkraftværk set på afstand
Nyheder

Så mange danskere
er klar til atomkraft

En bisonokse ryster vand af sig
Helt vildt

Mand spiddet af bison

Blåt blink på polititag
Krimi

Mand dræbt i bilulykke: 

Havde fire børn i bilen

Mand i mørkt tennistøj og hvid kasket
Sport

Kæmpe comeback:
Holger Rune nedkæmper
drilsk argentiner

mand sidder og gør fagter
Kendte

Bill Gates forærer formuen væk

Indgang til retsbygning
Krimi

Drama i retten:
28-årig mand flygtet

Sport

Første dansker nogensinde:
Mads P. åbner Giroen med etapesejr

En mand med solbriller holder om noget lavere kvinde
Kendte

'Forræder'-stjerne jubler:
Skal giftes

Indgang til retten i Falster
Krimi

20-årig dømt for at bortføre og kronrage sin ekskæreste

rødt skilt på væggen til bygning
Krimi

Landbrugsleder dømt: 
Mishandlede hundredvis
af grise

kvinde kigger intenst
Kendte

Neel Rønholt bestjålet

Nyheder

Her er pavens plan 

mænd står med megafoner
Krimi

Paludan vil frifindes

dronning margrete poserer med familien
Kongelige

Dronning Margrethe i bedring

kvinde med briller smiler
Kendte

Sisse Sejrs stalkingsag

skal for landsretten 

mand poserer
Kendte

Stjerne-instruktør død

politibil med påskriften politi
Krimi

Sag om dødt barn: 
Kvinde løsladt

politibil med påskriften politi
Krimi

Lemlæstede dyr:

21-årig melder sig selv

bygning med planter foran
Helt vildt

Trekvart milliard 

højkant: Lotto Lars

sidder klar 

mand med hat poserer
Kendte

Angora-stjerne blev skør:

Brød med familie og

venner

par poserer
Kongelige

Dronningen i sorg:

Har mistet nær ven 

to personer smiler
Nyheder

Mette Frederiksen har

talt med Trump

barn går i naturen
Nyheder

Behageligt weekendvejr

står for døren

mand sidder i retssal
Nyheder

Anklage: Weinstein

forgreb sig på 16-årig

Pave vinker
Nyheder

Nyvalgt pave har kritiseret J.D. Vance

Hotel set ude fra
Sundhed

Dansk hotel

politianmeldt:

Klamme fund

Nyheder

Første amerikanske pave nogensinde

Fodboldspillere på holdfoto
Nyheder

Fodboldspillere beskudt på motorvej

Nyheder

Hvid røg fra Vatikanet:

En pave er valgt

Nyheder

Udenrigsministeriet har afholdt samtale med USA om Grønland

Nyheder

Dronning Margrethe indlagt

Politifolk og ambulance ved bygning
Krimi

Øksemand amok

på universitet:

Kvinde dræbt

Kvinde foran slot
Nyheder

Slotsfrue pludselig død

Mand i t-shirt klapper
Sport

Ny tjans til håndboldlegende

Mand bag vindue
Nyheder

Joe & the Juice med rekordomsætning:
Har aldrig stået stærkere

Mand i cowboyskjorte med rød baggrund
Kendte

Jørgen de Mylius i nyt job:

Varmer op for verdensstjerne

motorvejskø med mange biler og lastbiler, der holder stille
Nyheder

Motorvej spærret ved Aarhus

Marmoreret bøf
Nyheder

Slagterigigant: 
Dansk oksekød skal
være en luksusvare

En kvinde med en buket blomster i hånden
Kongelige

Dronning Margrethe sygemeldt

Nyheder

EU lemper ulve-regler

Mand i mørk jakke i folketingssalen
Nyheder

Lars Boje Mathiesen: 
Købte undertøj og
MacBook for partipenge

Mand og kvinde på rød løber i spraglet tøj
Nyheder

Nyt millionkrav i Lauritz-konkursbo

Billede af vindue med bogstaverne LGBT+
Nyheder

Kommune i modvind:
Stopper for stemmetræning
til transkønnede

Krimi

Kvinde sigtet: Baby afgået ved døden

En burger med sovs og ingen kød.
Nyheder

Kendt burgerkæde konkurs

To altaner med personer på. På den højre altan står en mand med et skydevåben og sigter mod den venstre
Krimi

Kæmpe politiopbud: 
Barrikaderede sig i
lejlighed med børn

En nyfødt baby bliver målt og vejet
Nyheder

Læger i opråb:
“Dyb bekymring” over ny fødeafdeling

En ladestander på en ladestanderplads
Nyheder

Kabeltyveri rammer el-bilister:
Mere end 140 ladere ødelagt på et år

Mand bag talerstol
Nyheder

Trump melder ud:
Stor handelsaftale
med stort land

en alligator i vandet
Dyreliv

Kvinde dræbt af alligator foran sin mand 

sort røg fra en skosten
Nyheder

Sort røg fra Vatikanet på konklavets første dag

Fodboldspillere jubler på banen
Sport

Silkeborg fælder Brøndby 

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

Fører af motorcykel dræbt

to smukke kvinder
Kendte

Helena Christensen og Oh Land til kongelig FN-middag

en teenagepige med mørkt hår
Kendte

Alex fra Modern Family – blev tvangsfjernet som barn

tre generationer griner sammen
Nyheder

Er det fedt eller nice – vi er enige om humor