Igen, igen, igen må blive konklusionen på dagens lodtrækning til kvartfinalerne i Champions League.
Liverpool og Chelsea mødes nemlig for fjerde gang på blot fem år i knock-out-fasen i den fineste af alle klubturneringer. Det står klart efter Uefas storstilede lodtrækningsceremoni i Geneve.
Vinderen af de nyklassiske opgør skal møde enten Bayern München eller FC Barcelona i semifinalen. Lodtrækningen bestemte nemlig også, hvem der mødes i semifinalerne.
Derfor står det også klart, at vinderen af kampen mellem Villa Real og Arsenal skal op imod enten Manchester United eller FC Porto.
Mens det ser ud til at blive en nærmest blodig kamp om pladserne i den første semifinale, så ser det allerede nu ud til, at den anden semifinale bliver rent engelsk, fordi Arsenal og Manchesters lodtrækninger må betegnes som overkommelige.
Men man skal ikke sælge skindet før bjørnen er skudt, lyder et gammelt et ordsprog. Et kig i den moderne fodboldhistorie viser da også, at FC Porto slog netop mægtige United så sent som i 2004, hvor portugiserne også vandt turneringen med den karismatiske Jose Mourinho på trænerbænken.
Tilhængere af den 'gule ubåd', Villa Real, bør derfor ikke give op på forhånd. Så sent som i 2006 var de blot et brændt Riquelme-straffe fra at nå forlænget spilletid om en plads i CL-finalen efter to tætte opgør mod netop Arsenal, der dog gik videre med mindst mulige margin med en samlet 1-0-sejr.