Den lille argentiske fodbold-tryllekunstner Lionel Messi bragte gæsterne foran efter 32 minutters spil og viste endnu en gang sin enestående næse for mål.
Real Madrid var netop i gang med at opbygge et solidt pres på katalanerne, da Pedro øgede føringen til 2-0.
Et resultat, som holdt de 90 minutter ud og sendte FC Barcelona i front med 80 point, mens Real Madrid på hjemmebane måtte se sig besejret og frataget de tre point.
Kongeklubben har nu tre point op til Barca, hvilket gør det umådeligt svært for hovedstadsklubben med de mange dyre spillere som Gonzalo Higuain og Christiano Ronaldo at sikre sig årets mesterskab - det eneste, som Kongeklubben har tilbage at vinde i en sæson, hvor de er ude af Champions League og pokalturneringen.
De forsvarende mestre fra FC Barcelona har nu vundet de seneste fire El Clasico-opgør.