Det er så godt som umuligt for privatkunder at gennemskue bankernes renter og gebyrer. Det udnytter bankerne særligt i krisetider som denne, mener i hvert fald Konkurrencestyrelsen.
Styrelsen kritiserer den manglende gennemskuelighed, efter gårsdagens afsløring i Politiken af, at bankernes tab på erhvervskunder reelt bliver dækket af privatkunderne. Det skriver Politiken.
Bankerne bliver desuden kritiseret for, at det er alt for svært for kunderne at skifte bank.
"Nogle få, store banker sidder på hovedparten af markedet, og markedsandelene flytter sig meget lidt. Der er ikke en kamp om kundernes, som man ser i andre brancher," siger Martin Windelins fra Konkurrencestyrelsen.
Han tilføjer dog, at det er svært at gribe ind, så længe bankerne ikke gør noget direkte ulovligt.
Direktør Finansrådet, Jørgen Horwitz, afviser kritikken og mener, at Konkurrencestyrelsen burde forholde sig til, hvad der sker i den virkelige verden.