Selv om den økonomiske nedtur ifølge Danske Banks seneste prognose er slut og kan ventes afløst af en svag vækst, vil vi stadig få en stigende ledighed.
Dansk Bank venter, at ledigheden, der nu er på 97.000 fuldtidspersoner, til nytår når op omkring 130.000.
Cheføkonom i Danske Bank, Steen Bocian, siger til TV2 News, at dansk økonomi under krisen er skrumpet med fire-fem procent.
"Vi ser nu de første tegn på, at der begynder at komme vækst i økonomien. Men det er ikke nok til at stabilisere arbejdsmarkedet. Der skal mere vækst i økonomien til, før vi ser en top på ledighedskurven," siger Steen Bocian.
En af årsagerne til den begyndende vækst er, at det går bedre med økonomien i USA og Europa. Renteniveauet er desuden sænket massivt, så det for tiden er billigt at låne penge.
Herhjemme stimulerer frigivelsen af SP-opsparingen økonomien positivt, uden at man dog kan betragte indgrebet som en solid redningsplanke.
"Der er tale om en svag vækst, så fornemmelsen af en krise vil være til stede i nogen tid endnu, men det vil ikke være så slemt, som det har været. Danskerne vil kunne mærke det ved, at ledigheden ikke falder så hurtigt, som vi hidtil har set, og at huspriserne ikke falder så meget," siger Steen Bocian.
Når ledigheden fortsat vil stige, hænger det sammen med, at arbejdsløshed er noget af det sidste, der vender i en økonomi.
"Vi har oplevet, at produktionen er faldet meget drastisk, mens beskæftigelsen er faldet knap så drastisk. Derfor skal der stadig finde en tilpasning sted ude på arbejdspladserne. Samtidig stiger produktiviteten år for år, så firmaerne over tid får brug for knap så megen arbejdskraft," siger Steen Bocian.