Ankesagen om opløsning af rockerklubben Bandidos MC i Danmark er nu berammet ved Østre Landsret. Sagen skal strække sig over hele 25 retsdage fra februar til juni 2028, og første retsdag er sat til den 28. februar 2028.
Dermed går der yderligere godt to år, før der kan falde endelig dom i den principielle sag, som handler om, hvorvidt motorcykelklubben skal opløses som ulovlig forening i Danmark.
Sagen har allerede været behandlet ved byretten og er nu anket til landsretten. Anklagemyndigheden fastholder ifølge oplysningerne fra retten sin påstand om, at Bandidos MC i Danmark er en ulovlig forening, der skal opløses.
Bandidos MC på sin side nedlægger påstand om frifindelse og afviser dermed grundlaget for en opløsning af klubben.
Foreløbigt forbud fortsætter
Mens parterne venter på, at landsretten kan tage hul på den omfattende bevisførelse, er Bandidos MC i Danmark fortsat underlagt et foreløbigt forbud. Forbuddet trådte i kraft den 22. maj 2024 og har siden forhindret klubben i at operere lovligt på dansk jord.
Det foreløbige forbud gælder, indtil der foreligger en endelig dom i sagen. Med den nye berammelse i Østre Landsret betyder det, at forbuddet reelt kan komme til at løbe i flere år endnu, før spørgsmålet om en permanent opløsning bliver afgjort.
Principiel sag
Sagen mod Bandidos MC er en af de mest omfattende foreningssager i nyere dansk retshistorie og bliver fulgt tæt af både politi, anklagemyndighed og forsvarere. En endelig opløsning vil betyde, at klubben ikke længere lovligt kan eksistere i Danmark, og at brug af klubbens kendetegn vil kunne strafforfølges.
De 25 retsdage, der nu er sat af i landsretten, vidner om sagens kompleksitet. Anklagemyndigheden skal blandt andet løfte bevisbyrden for, at klubbens virksomhed er af en sådan karakter, at den falder ind under grundlovens bestemmelser om foreninger, der kan opløses ved dom.
Først når landsretten har afsagt sin dom efter retsforhandlingerne i foråret og forsommeren 2028, vil det stå klart, om Bandidos MC i Danmark får lov at genoptage sin virksomhed eller endegyldigt skal opløses som forening.