Enkelte familier lever lige nu på ottende generation.
De danske bananfluer har haft et fantastisk år, og i øjeblikket sværmer de sidste overlevende mod en klokkeklar danmarksrekord.
»Det har været et ganske usædvanligt. Jeg har ikke set så mange før,« siger biolog Anne-Grethe Rasmussen, Skadedyrslaboratoriet, der modtager tre-fire opkald om ugen om bananfluer.
Normalt får decembers temperaturer ellers hurtigt bugt med de frugtglade insekter:
»De plejer at forsvinde i oktober, og så holder folk også op med at ringe, men det varme efterår har givet dem gode betingelser,« siger biologen.
Bananfluens succesfulde felttog er også blevet bemærket af Søren Tolsgaard, der er museumsassistent på Naturhistorisk Museum i Århus:
»Vi har fået flere henvendelser, end vi plejer. Det er tydeligt, at varmen har givet dem gode betingelser for at formere sig.«
Og den formering ser flere danskere lige nu i ottende generation. De små kræ begynder nemlig allerede at stifte familie i april, når varmen tillader dem at komme frem fra deres dvale i kompostbunkerne.
»De bliver cirka en måned gamle. Så det kan meget vel være ottende generation, der flyver rundt i køkkenerne lige nu,« siger Søren Tolsgaard.
Vejen til et bananfluefrit køkken går ifølge begge biologer gennem rengøring og udluftning.
»De kan stadig formere sig indendøre. Så sæt frugten i køleskabet, husk at tømme skraldespanden jævnligt og undgå sjatter i kopper og glas. Og så fyld lidt kold luft ind i køkkenet en gang i mellem,« foreslår Søren Tolsgaard.
Alligevel skal man berede sig på, at kampen kan blive lang. Bananfluen er nemlig en hårdfør lille fyr: Ifølge insektstressforsker Pernille Sarup kan den i korte perioder holde til temperaturer mellem nul og 36 grader.