De bærende kræfter Esteban Granero, Ruben De la Red, Daniel Cata Diaz og Ikechukwu Uche kan meget vel spille på lånt tid i Michael Laudrups spanske klub Getafe. Det er ulempen ved succesen i den spanske pokalturnering, i ligaen og i UEFA Cuppen, hvor Getafe i går trak selveste Bayern München i kvartfinalerne.
»Når man præsterer gode resultater og spiller godt, så kommer de store klubber og kigger på, hvad der rør sig. Det er klart. Og kommer de med en stor pose penge, så er der mulighed for, at nogle af de bedste bliver solgt. Det er business,« siger klubbens danske assistent, John Faxe Jensen.
Engelsk interesse
På rygteplan bliver midtbanemanden Ruben De la Red, som Getafe hentede i Real Madrid inden sæsonen, sendt til Villarreal, mens Real også overvejer at købe den tidligere U/21-landsholdsspiller tilbage. Også 20-årige Esteban Granero, som Getafe har lejet i Real Madrid, har fået sit store gennembrud på Michael Laudrups mandskab, og det har blandt andre engelske Tottenham opdaget. Spurs spanske træner Juande Ramos bejler efter sigende også til Getafes centerforsvarer Daniel Cata Diaz.
Klubpræsident Angel Torres vil holde på sine stærkeste kort, men det kan blive svært.
»Hver eneste dag, jeg vågner, bekymrer jeg mig om, hvem de nu vil stjæle fra mig, men sådan er fortællingen om fodbolden,« sagde han forleden til avisen Marca.