Manden, der gjorde det til sin levevej at snyde millioner af kroner op af lommerne på uvidende samarbejdspartnere, var selv offer for samme ugerning.
Det afslører en ny bog skrevet af den tidligere kommunikationsrådgiver for IT-Factory, Erik Ove, og journalisten Stig Andersen.
Ifølge bogen mistede Bagger mellem 50 og 140 millioner kroner til den svenske forretningsmand Michael Ljungmann, skriver politiken.dk.
Det skete i forbindelse med de falske leasingaftaler, som er hovedårsagen til at Bagger nu sidder bag lås og slå.
Forfatterne mener, at det svenske bedrag var kraftigt medvirkende til, at Stein Baggers svindel blev afsløret.
"Det er rigtigt, at der er forsvundet godt 120 millioner fra Ljungmans selskaber. Men om det er Ljungman, der har gemt dem eller Bagger selv, det er der ingen, der ved," siger kurator i Bagger-sagen, Boris Frederiksen. Han er skeptisk overfor de to forfatteres udlægning af sagen.