Når "Midt om Natten" til august vender tilbage til de skrå brædder, efter en lang række udsættelser pga. Covid-19, bliver det med Morten Hemmingsen – kendt fra TV 2's "Badehotellet" i rollen som Arnold.
Musicalen bygger naturligvis på Erik Ballings populære film fra 1984 med Kim Larsen, Erik Clausen og Birgitte Raabjerg i hovedrollerne.
Interessen for musicalen "Midt om Natten" og Kim Larsens og Gasolin's hits har været overvældende over hele landet, både da filmen udkom i 1984, og da den blev overført til de skrå brædder som musical.
Alene i Tivolis Koncertsal blev forestillingen set af 90.000 publikummer, og mange måtte gå forgæves. Og netop derfor sætter Tivoli musicalen op igen. Og nu får publikum så endelig, efter en række Covid-19 udsættelser over hele Danmark, igen mulighed for at se forestillingen – denne gang i en fornyet udgave med et endnu tættere afsæt i det originale filmmanuskript.
Morten Hemmingsen som Arnold i den nye opsætning af "Midt om Natten", som får premiere til august i Tivoli. Foto: Tivoli
- Gasolin' er en kæmpestor del af Danmarks musikhistorie, og "Midt om Natten" er en ikonisk film. Derfor glæder jeg mig utrolig meget til at være med til at føre historien fra film til scene. Det er et stærkt hold, jeg bliver en del af, og jeg er derfor sikker på, at vi sammen kan få skabt en fantastisk forestilling, siger Morten Hemmingsen om at træde i Erik Clausens fodspor.
Gustav Wolter spiller rollen som Kim Larsens Benny.
Hele holdet i "Midt om Natten" på scenen. Foto: Tivoli
Ud over Morten Hemmingsen er det også lykkedes producenterne at skaffe Nina Maria Schjødt Lybæk-Hansen, der overtager rollen som Susan Himmelblå fra Lea Thim Harder. Den 32-årige skuespillerinde er uddannet fra Musicalakademiet i Fredericia.
”Midt om Natten" solgte 922.000 biografbilletter, da den fik premiere i 1984, og er dermed en af de mest sete danske biograffilm nogensinde. Foto: Nordisk Film
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.