Det var virkelig op ad bakke for Arbejdsformidlingen, da den i sommer forsøgte at få én af Storkøbenhavns 36.000 ledige til at kaste sig op på cyklen og dele de nye gratisaviser ud.
Faktisk brugte en ansat gennemsnitligt en uge på at få bare en enkelt arbejdsløs til at melde sig som avisbud. Det viser en opgørelse fra AF-Storkøbenhavn.
Det store besvær vækker undren hos direktør Michael Mosegaard Dyreholt fra Jobcenter Marselisborg, der siden 2002 har hjulpet kommunerne med at få svage ledige ud på arbejdsmarkedet.
»Det er så mange timer, at det er helt vanvittigt. Kvalifikationskravene til et avisbud taget i betragtning vil jeg mene, at det bør og skal tage mindre end en formiddag,« siger han til bladet ArbejdsMarkedsPolitisk Agenda.
I alt brugte AF 1.700 arbejdstimer ¿ det svarer til 227 arbejdsdage ¿ på at skaffe 50 avisbude; en arbejdsbyrde, som Carsten Schultz fra AF-Storkøbenhavn kalder »i overkanten af det normale«.
»Jeg kunne godt have ønsket mig en hurtigere formidlingsproces, men jeg fortryder ikke en eneste time, for vi har skaffet arbejde til en stor gruppe,« siger den fungerende regionschef og uddyber:
»Det kan være en ressourcekrævende proces at skaffe arbejdskraft, især nu hvor de ledige, der er tilbage, ofte ikke selv tror på deres chance på arbejdsmarkedet, og hvor nogen ledige skal motiveres særligt for at søge de ledige job.«
Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) siger til ArbejdsMarkedsPolitisk Agenda, at motivationen halter hos de ledige.
»At det skal koste, hvad der svarer til en mands arbejde i et helt år at få besat 50 stillinger som avisbude, er ganske enkelt uforståeligt. Det illustrerer omfanget af det problem og paradoks, vi står med: Arbejdsgivere, der skriger på arbejdskraft og 117.000 ledige uden arbejde. Der kan selvfølgelig være mange gode forklaringer. Men jeg tror, at et af problemerne er, at vi står med en gruppe ledige, som ikke er motiverede for at tage de job, der er,« siger Claus Hjort Frederiksen.
AF-Storkøbenhavn indkaldte knap 600 af de 36.000 ledige til en samtale. Halvdelen blev henvist videre til en jobsamtale hos en avisdistributør. Godt 100 af dem udeblev fra jobsamtalen eller nægtede at lade sig ansætte.