Audi har endnu en gang sat salgsrekord på det danske marked og bekræfter dermed sin stærke premiumposition i markedet. I 2025 leverede Audi hele 13.635 nye personbiler, hvilket er det højeste i Audis 50-årige historie i Danmark.
Audi slutter 2025 som det 4. bedst sælgende mærke i Danmark. En af grundene hertil er måske også det faktum, at mærket tilbød at introducere en samlet 5 års garanti på nye elbiler.
Den nye direktør for Audi Danmark, Andreas Tjørnehøj, siger, at den store interesse for Audi både blandt private, erhvervskunder og leasingselskaber giver et solidt udgangspunkt for 2026.
Med godt håndværk og attraktivt design samt flot garanti blev det tyske premiummærke Audi det 4. bedst sælgende mærke. Her er det A6 e tron . Foto: Per Kuskner
- Jeg glæder mig til at bygge videre på den imponerende indsats, der er lagt igennem mange år, og til sammen med teamet og vores partnere at skabe en endnu bedre oplevelse for vores kunder, siger han.
I en lidt "mindre boldgade", så har niche- og livsstilsbrandet Lexus fra Japan også haft et forrygende år i Danmark.
De har nemlig for fjerde år i træk slået sin egen danske salgsrekord. Med 411 nyregistrerede personbiler i Danmark i 2025 overgår Lexus sin tidligere rekord på 275 fra året før - en stigning på hele 49 procent.
- Vi er meget taknemlige for, at interessen for Lexus bliver ved med at stige, siger adm. direktør Pernille Kim Johansen hos Toyota Danmark, der står for importen af fabriksnye Lexus-biler i Danmark.
Lexus blev genintroduceret i Danmark for fem år siden, og danskerne har taget livstilsbrandet til sig. Her er det elbilen RZ 300e. Foto: Per Kuskner
Og duksen i Danmark angående bilsalg, VW, fik også et historisk stærkt år i 2025.
De sluttede nemlig som det mest solgte bilmærke i Danmark med et samlet salg på 29.041 biler og en markedsandel på 15,73 %.
Hermed cementerede Volkswagen sin position som danskernes foretrukne bilmærke. Sammenlignet med 2024 voksede salget med hele 45,10 %.
En væsentlig drivkraft bag succesen har været Volkswagens ID.-modeller, som fortsat spiller en central rolle i den elektriske omstilling af danskernes bilflåde. Modellerne ID.3, ID.4, ID.5, ID.7 og ID. Buzz har alle leveret stærke resultater og placeret sig i toppen af deres respektive segmenter.
Thomas Bruun, direktør for Volkswagen personbiler i Danmark, glæder sig over det flotte resultat:
- Vi er stolte af, at Volkswagen har formået at udbygge sin position i et marked, der er præget en intens konkurrence på pris og som byder på nye konkurrenter næsten hver måned. Relevante produkter til de rigtige priser er naturligvis udgangspunktet for at stå godt i markedet, men Volkswagens landsdækkende netværk af forhandlere med dedikerede salgsteams har en stor aktie i at sikre den succes, som vi har oplevet i 2025.
VW er stærke på EV-biler, som 9 ud af 10 danskere køber som ny bil. Her er det den populære ID3, som får lidt saft på batteriet. Foto: Per Kuskner