Premier League-klubben Arsenal må undvære den engelske landsholdsspiller Jack Wilshere i omkring tre måneder.
London-klubben skriver torsdag på sin hjemmeside, at den 22-årige midtbanespiller er blevet opereret i venstre ankel. Wilshere blev skadet i weekendens 1-2-liganederlag til Manchester United.
Han var derfor ikke med, da Arsenal onsdag aften vandt 2-0 over Borussia Dortmund i Champions League.
Det er langtfra første gang, at Wilshere er skadet. Han missede hele 2011/12-sæsonen - også på grund af en ankelskade. Dengang var det højre ankel, som drillede.
I forvejen har Arsenal den tyske midtbanespiller Mesut Özil ude i lang tid på grund af en knæskade. Den franske højre back Mathieu Debuchy er ligeledes langtidsskadet.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.