Efter at Anja Andersen i en menneskealder har grædt og lidt som følge af jantelovens håndhævere (læs: alle håndboldforbund i verden), føler hun sig nu endelig forstået.
På trods af at hun i weekenden fik endnu et rødt kort, er Anja blevet fritaget for karantæne og har i stedet fået en mindre bøde. »Dette er første gang, jeg bliver behandlet som andre,« jubler hun.
Næsten samme udlægning af sagen har GOG s træner – ikke.
»Hvis vi andre brugte blot 50 procent af Anjas ordforråd i forhold til dommerne, behøvede vi slet ikke at klæde om til kamp. Så sad vi i karantæne hele tiden,« siger GOG-træner Kenneth Sahlholdt til Ekstra Bladet.
Og så til OL. På SoS-redaktionen har vi analyseret os frem til, hvorfor vi ikke får OL-medaljer nok. Vi mangler international lobbyisme!
Se bare Sverige, som virkelig har sat den slags i system. Således meddeler den britiske tikæmper Ricardo Beckford ifølge en engelsk avis, at han går glip af OL, fordi han ikke deltog i et vigtigt kvalifikationsstævne.
Årsag: Hans chef i det Ikea-varehus, hvor han arbejder, truede ham med fyring, hvis han ikke kom på arbejde. Respekt Sverige!
Sport&spe@avisen.dk