Det er kun et spørgsmål om tid, inden politiet i Los Angeles får fingre i den mand, der indtil nu har myrdet 11 mennesker.
Det mener politiet selv, da det nu ligger inde med gode dna spor efter gerningsmanden, skriver CNN.
Men noget tyder på, at det kan blive svært. I hvert fald har politiet jagtet manden lige siden han slog til for første gang i 1985, hvor den 29-årige Debra Jackson blev fundet myrdet. Hun var blevet skudt adskillige gange i brystet.
Siden gik der tre år, inden politiet kunne se forbindelsen fra syv andre drab til sagen om Debra Jackson. Det var det samme våben, der var blevet brugt ved alle mordene.
Det var først og fremmest kvindelige prostituerede og stofmisbrugere, der er blevet seksuelt misbrugt og myrdet af gerningsmanden og herefter smidt i gyder og affaldscontainere. Dog med undtagelse af en enkelt sort mand.
I 1988 blev en kvinde overfaldet og skudt. Hun overlevede, men kunne kun give et så svagt signalement, at det ikke var muligt for politiet at lave en fantom-tegning af gerningsmanden.
Derefter skete der ikke noget i sagen, indtil betjente kunne sammenkode tre andre mord begået siden 2002 med de tidligere sager - det seneste mord blev begået så sent som i 2007. Sammenkoblingen til de tidligere sager skete, efter dna-teknologien er blevet stadigt udviklet.
Alligevel har poltiet endnu ikke fundet seriemorderen.
Lige nu sammenligner de dna-profiler med blandt andre tidligere indsatte i fængsler, da det menes, at det årelange hul i sagen, hvor ingen blev myrdet, måske kan skyldes, at gernigsmanden var en tur bag tremmer.
Politiet arbejder også ud fra en teori om, at gerningsmanden ikke længere opholder sig i Californien, men nu myrder andre steder i USA.
- Ofrene kommer fra den mest sårbare gruppe i samfundet, og vi ved, at vores mistænkte er involveret i prostitution. Med tiden finder vi ham, lyder det fra Charlie Beck fra politiet i Los Angeles.