Kronprinsesse Mary, der ufrivilligt blev reklamesøjle for Huggies bleer under sit besøg i Australien, får nu assistance af ambassaden.
- Kronprinsessen har ikke indvilget i at være reklamesøjle, siger hoffets informationschef, Lene Balleby, til Ekstra Bladet.
Hoffet mener, at episoden er så grelt et misbrug af Kronprinsessens gode navn, at de omgående vil slå håndfast ned på forseelsen.
Hoffet har derfor bedt ambassaden kigge nærmere på, hvilke sanktionsmuligheder hoffet har overfor bleproducenten.
Stridighederne startede, da Mary under en mediedækket indkøbstur i et lokalt australsk supermarked købte Hugiges-bleer.
Kort efter indkøbsturen endte et billede af Kronprinsesse Mary med to pakker Huggies bleer i hånden på bleproducentens hjemmeside.
Indkøbsturen var en promovering af det danske kongehus i forbindelse med deres besøg i Australien, og selv om Mary forlod supermarkedet med bleerne i hånden, så betegner hoffet alligevel episoden som misbrug.
Det danske hof slår fra tid til anden ned på firmaer, der bruger de kongelige som reklame.
/Newspaq/