I hænderne på anklagemyndigheden i terrorsagen fra Glostrup ligger tre løsladte mænds skæbner. Det er op til stats - og rigsadvokaten at afgøre om sagens to anklagere, vicestatsadvokat Jørgen Jensen og vicestatsadvokat Dorthe Vejsig, skal føre en ny retssag mod de unge mænd, der torsdag blev løsladt på grund af utilstrækkelige beviser i sagen om terror.
Hvis Rigsadvokaten opgiver at køre en ny sag, bliver de tre mænd frifundet. Hvis anklagemyndigheden derimod tror, at de kan få de tre mænd dømt, skal sagen gå om. Og så skal hver en sten i sagen vendes og drejes, for at anklagerne kan vurdere, om beviserne i sagen kan præsenteres endnu bedre, siger Eva Smith, professor i procesret ved Københavns Universitet.
»Jeg tror, at anklagemyndigheden tænker alt eller intet. Enten var beviserne der, eller også var de ikke. Og hvis anklagerne tror på, at de har en god sag, vil de prøve at lægge beviserne endnu klarere frem,« siger Eva Smith.
En anden mulighed er også, at anklagerne forsøger at samle endnu flere beviser, som i en ny retssag måske ville kunne fælde de tre unge mænd.
Det skete i en rocker-sag fra 1996, hvor Helle Angels-medlemmer i forbindelse med rockerkrigen skød en Bandidos-rocker syv gange i hovedet foran Københavns Lufthavn. Nævningene ville have to rockere dømt for drabet, mens dommerne kun fandt beviser nok til at bure den ene rocker inde. Senere lykkedes det anklagerne at samle beviser nok til også at få den anden rocker dømt for likvideringen.
I denne terror-sag tror Eva Smith dog ikke på, at anklagerne kan nå at samle nye beviser, fordi anklagemyndigheden efter dommen torsdag har meldt ud, at den vil træffe en hurtig afgørelse om, hvorvidt sagen skal gå om.
»Sagen er lige slut, så jeg tror, at det vil være svært at skaffe nye beviser,« siger Eva Smith.