Mens det danske konsulat i Beirut stadig er svært at finde, åbnede ambassaden i Syrien hurtigt igen efter Muhammed-krisen i 2006. Ambassaden i hovedstaden Damaskus blev angrebet 4. februar for et år siden, men den har de seneste 10 måneder fungeret normalt.
Om sikkerhedsniveauet er højere i dag end for et år siden, er en hemmelighed.
»Vi tilpasser løbende sikkerheden til forholdene her, men jeg kan selvfølgelig ikke sige præcis, hvor højt niveauet er. Det gør vi af princip ikke, da vi ikke ønsker, at nogen skal kende vores sikkerhedsniveau« siger ambassadør Ole Egberg Mikkelsen.
Mens Danmark før Muhammed-krisen var relativt ukendt i Syrien, har de fleste syrere i dag en holdning til landet med det rød-hvide flag. Men holdningen er ikke nødvendigvis negativ.
Evakuering gav goodwill
Mange syrere tog afstand fra ambassade-nedbrændingen, og senest har krigen i nabolandet Libanon været med til at forbedre det danske image.
I løbet af krigen evakuerede Danmark flere tusinde dansk-palæstinensere igennem Syrien.
»Det gav en del goodwill, at syrerne kunne se, at vi ikke gjorde forskel på lyshårede danskere og dansk-palæstinensere, for det var netop en af myterne under Muhammed-krisen, at vi gjorde forskel. Efterfølgende indrykkede vi annoncer i lokale aviser hernede, hvor vi takkede de syriske myndigheder for hjælpen og viste billeder af evakueringen. De billeder var med til at give et positivt billede af Danmark igen,« siger Ole Egberg Mikkelsen.
Ambassaden vurderer at danske virksomheder i Syrien i dag er tilbage på det niveau, hvor de var før Muhammed-krisen. Hverken Syrien eller Libanon er dog de store eksportlande for Danmark, så niveauet var i forvejen lavt.