Det er ikke sidste gang, at aktivisterne i klimainitiativet Shut it down er klar til aktioner mod danske kraftværker.
I lørdags deltog over 1.000 mennesker i en demonstration på Amagerværket, og i en pressemeddelelse giver Shut it down udtryk for, at aktionen var en "kæmpesucces", skriver jp.dk.
Talsperson for Shut it down, Tannie Nybroe, understreger, at aktionen ikke skal være en enkeltstående begivenhed, men den første i en række af aktioner.
"Det står klart, at vi er rigtig mange, som gerne vil forsøge at lukke danske kulkraftværker. Danmark har et tårnhøjt kulforbrug, og det skal der sættes en stopper for. Næste gang vil vi prøve en ny taktik og snige os ind i al hemmelighed," tilføjer Tannie Nybroe.
Hun tilføjer, at der endnu ikke er taget endelig stilling til, hvad det næste træk skal være.
I lørdags lykkedes det ikke for klimaaktivisterne at få lukket for tilførslen af kul til Amagerværket.
Politiet tog 177 demonstranter med på stationen, og de blev alle sat på fri fod søndag morgen. Politiet oplyser imidlertid, at 12 vil blive sigtet, enten efter straffeloven eller ordensbekendtgørelsen.