Bekymring over en nedtrapning i den økonomiske udvikling i Kina og USA har sendt det meste af verdens aktiemarkeder ud i et frit fald, der ikke er set siden flyangrebene mod USA 11. september 2001.
Onsdag lukkede de fleste asiatiske markeder med fald på mere end tre procent, mens det i Kina blev til et lille plus på 1,2 procent. Det kom efter, at det kinesiske aktiemarked tirsdag lukkede med minus ni procent, hvilket er det største fald i 10 år, skriver AP.
Efter at have nået rekordhøjder besluttede investorer sig for at hente noget af indtjeningen hjem efter spekulationer om, at den kinesiske regering ville komme med nogle indgreb, der skulle sætte en dæmper på den hurtigt voksende kinesiske økonomi.
»Det ligger i luften, at intet er sikkert mere. Der er ingen steder at vende sig mod, og folk går over til obligationer for at være på den sikre side,« siger Andre Bakhos, der er leder af ’The Princeton Financial Group’ til Reuters.
USA fulgte – ligesom Europa – de asiatiske markeders fald. Ud over den asiatiske indflydelse reagerede investorerne i USA også på en udtalelse fra den tidligere nationalbankdirektør Alan Greenspan om, at en tilbagegang i den amerikanske økonomi var mulig senere på året.