Maden bliver vejet af på gram, før den bliver serveret. Og nu bliver dagens ret gjort mindre – så kommunen kan spare på madbudgettet.
»Det er deres måltid, der er deres lyspunkt. Det er som at slukke lyset for dem at pille ved deres mad,« siger formanden for Handicaprådet i Thisted, Villy Rønn og tilføjer ironisk, at det dog ikke ser ud som om, at der er begrænsning på, hvor meget vand de psykisk syge må drikke til aftensmad.
Men på den øvrige del af måltidet er der skåret ned.
I aften må de psykisk syge på en institution i Thisted således nøjes med 80 gram kød, 150 gram kartofler, 1,3 deciliter sovs og 50 gram grøntsager.
Thisted Kommune skal nemlig spare penge og har fundet ud af, at hvis man giver de svageste mindre mad, så kan man spare der. Selv kaffen er blevet rationeret. Det er nu ikke lovligt at drikke mere end fem kopper om dagen.
»Det er vanvittigt«
Besparelserne vækker forargelse hos lokalformanden for organisationen SIND, der arbjeder for at beskytte vilkårene for sindslidende.
»Det er jo vanvittigt i det hele taget af lave besparelser på det område. De psykisk syge ser frem til det sociale samvær under spisningen, så skal de da ikke kun sidde med et lille stykke kød,« siger Ib Hansen.
Før sparekniven skar i bøffen, fik de psykisk syge 100 gram kød og måtte spise alle de grøntsager, de havde lyst til. Nu er en femtedel af kødet altså skåret væk og grøntsagerne begrænset til højst 50 gram. Og det er rigeligt, mener kommunens chef på ældreområdet:
»Vi har taget udgangspunkt i de nationale kostvejledninger, der sikrer, at ældre får den kost, de har brug for. De psykisk syge på institutionen, der hører ind under ældreområdet, kommer ikke til at kunne mærke besparelsen,« mener ældrechefen Jan Bendix Jensen og tilføjer, at han ikke regner med, at nogen kommer til at gå sultne i seng.
Besparelserne på madbudgettet skal nu diskuteres på et møde mellem kommunen og Handicaprådet den 8. maj.