Af Kristina Gjelstrup Villadsen, krvi@avisen.dk
»Det værste ved strejken var, at man ikke kunne komme i bad. Det bedste var, da man så endeligt fik sit bad.«
Sådan siger et par af beboerne på plejehjemmet Grønnehaven i Helsingør. I weekenden blev nødberedskabet nemlig udvidet, så alle de ældre efter et par uger uden vand og sæbe endeligt kom under den varme bruser.
Fra onsdag morgen bliver det tilbud efter al sandsynlighed udvidet til ældre på alle plejehjem, når strejken bliver sat på pause, efter at KL og FOA mandag morgen indgik forlig. Og at strejken i første omgang er ovre, er de glade for på Grønnehaven.
»Det var svært, når der kom en ny person og hjalp mig op om morgenen, og det var slemt at skulle undvære sit bad. Jeg synes jo, at jeg kunne lugte mig selv til sidst. Men jeg har trods alt oplevet værre ting i mit liv,« siger 64-årige Willy Olesen, der efter fire blodpropper nu er pensioneret banemester fra Helsingør-Hornbæk-Gilleleje Banen. Men stadig togtosse, som han siger, imens han kigger rundt i sin bolig, der er fyldt med modeltog og togplakater.
Sluppet levende
Hos en anden af plejehjemmets beboere, 81-årige Bjørn Hessing Hansen, er humøret også højt. Og selvom det bliver godt, når strejken slutter, så var det ikke så slemt endda. I weekenden fik han jo sit bad, og det var en af de største nydelser under strejken, forklarer han med et skævt smil.
»Alt i alt er vi jo sluppet levende igennem. Jeg er gammel værftarbejder, så jeg forstår godt det der med at strejke,« siger Bjørn Tessing Hansen, der næsten er blind, men alligevel følger med i, hvad der sker ude i verden ved at høre aviserne på cd.
Havregrød igen
For personalet på plejehjemmet har det værste ved strejken været, at de ældre ikke fik den sociale kontakt, som de var vant til. Det er jo ikke alle, der har lyst til at komme ud i fællesstuen i morgenkåbe, forklarer plejehjemsleder Marianne Kjær.
»Det er vigtigt for os at sikre, at de ældre ikke bliver apatiske. Så vi glæder os til, at dagcenteret åbner og til at de ældre igen kan komme op hver dag,« forklarer hun og tilføjer. »Og så glæder beboerne sig til at få deres havregrød igen.«