Står den på pitabrød i de nærmeste dage, er det en rigtig god idé at kigge grundigt på pakken, før du sætter dem i ovnen.
Fredag eftermiddag har Salling Group i samarbejde med Fødevarestyrelsen tilbagekaldt et stort parti pitabrød. Der er nemlig konstateret mug i dem.
Det drejer sig om pitabrød af mærket Bakersfield. De sælges i pakker med 400 gram brød i, og har været på hylderne i Netto butikker rundt i hele landet.
Efter fundet af mug, opfordrer Fødevarestyrelsen til, at man enten smider sine pitabrød ud, eller leverer dem tilbage til den butik, hvor man har købt dem.
Det er dog ikke alle pitabrød fra Bakersfield, der nødvendigvis skal arkiveres lodret. Risikoen for at finde mug i produktet gælder kun pakker med mindst holdbarhedsdato til 07.10.2022 0g 10.10.2022.
Pitabrød er i øvrigt en absolut favorit i danskernes køkken. Hver dag spiser en ud af 100 danskere pitabrød. Det har Coop lavet en undersøgelse af. Den viser også, at det især er de unge i og omkring København, som går til den med pitabrød.
I Nord- eller Vestjylland og blandt personer mellem 55 og 74 år er de dog ikke så populære på middagsbordet, som hos de unge mellem 15 og 34 år.