Årets Bil er en fast tradition helt tilbage fra 1969, hvor i øvrigt Ford Capri vandt den prestigefulde titel.
Det er Danske Motorjournalisters Klub (MKD), som hvert år udvælger finalister og sidst i november den endelige vinder.
Overtegnede er med i juryen, som i år slog rekord med hele 30 biler at vælge mellem. Og opgaven var ikke nem, da bundniveauet er utroligt højt nu om dage.
De mange kinesiske elbiler med navne, som hr. og fru Danmark aldrig har hørt om (endnu) fyldte en del. Der var biler fra Seekr, Byd, Jac, Leapmotor, Hongqi med flere og fælles for dem alle var en ok spiselig pris og fin kvalitet og køreegenskaber for de flestes vedkommende.
Og så var der også en stor sort pickup-truck – KGM Musso – med firehjulstræk, fem sæder og kæmpe lad. En rigtig amerikaner-vogn, men den var uden V8-motor (elektrisk) og den kommer fra Korea.
Det var lidt af en outsider og heller ikke ligefrem en oplagt Årets Bil-kandidat, så den klarede heller ikke skærene til finalen.
De europæiske mærker fyldte naturligvis også en del. Også retromodeller såsom Fiat Panda, som nu er elektrisk (naturligvis) og hedder Fiat Grande Panda. Og Renault 4 og 5. Sidstnævnte var slået sammen med Nissan Micra, da det – bortset fra udseendet - er prik samme bil, teknik, batteri og så videre.
Mazda var repræsenteret med den smukke strømlinede 6e, med meget luksus og kæmpe standardudstyr til lige under 300.000 kroner, men den kom desværre ikke med i finalefeltet.
Avisen.dk's bilredaktør havde stemt på den charmerende Fiat Grande Panda som finalist, men den kom desværre ikke med. Foto: Per Kuskner
Pandaen indeni - meget moderne på den retroagtige måde og med mange genbrugsmaterialer fra havet som fiskenet, plasticflasker m.m. Foto: Per Kuskner
I toppen af feltet var Mercedes-Benz og Audi repræsenteret med henholdsvis det teknologiske mesterstykke CLA og den smukke avant-model A6 e-tron. Mercedes-Benz gik videre.
Finalisterne blev ...
(Foto: Lars Krogsgaard)
Fra venstre:
Nissan Micra/Renault 5 (stillede op samlet)
Kia EV4
Seekr 7X
Toyota C-HR+
Mercedes-Benz CLA
Renault 4
Firefly
Glad Toyota pressechef
Hos Toyota glæder man sig meget over, at C-HR+ blev stemt ind blandt de syv finalister til Årets Bil i Danmark 2026.
Toyotas skarpe C-HR+ – Toyota har nu tre personbiler med ren el. Foto: Per Kuskner
- Vi er meget taknemlige og samtidig også ydmyge over, at de danske motorjournalister har stemt C-HR i finalen til Årets Bil i Danmark 2026. Vi forventer, at C-HR+ bliver en af vores mest populære modeller i Danmark næste år, og når en kompetent jury af bileksperter også peger på den som en af årets bedste biler, er det kun med til at bestyrke os i dette, siger pressechef Anders Tystrup hos Toyota Danmark.
Zeekr blev introduceret på det danske marked i juni i år og har siden taget Danmark med storm. Allerede nu kører der over 500 Zeekr-biler på de danske veje, og efterspørgslen vokser – mange flere biler er allerede bestilt af kunder over hele landet. Nomineringen til Årets Bil markerer endnu et stærkt skridt i opbygningen af mærket i Danmark.
- At Zeekr 7X allerede efter få måneder på markedet bliver finalist til Årets Bil, er en kæmpe anerkendelse. Det viser, at danskerne, og branchen, har fået øjnene op for Zeekr, siger Christian Lystoft, landechef for Zeekr Danmark.
Finalisten Seekr 7X Zeekr kommer fra Geely Holding Group (Volvo og Polestar) Mærket bygger på den modulære SEA-platform og udvikler egne batterier, drivlinjer og styringssystemer. Foto: Per Kuskner
Mazda 6e er smuk og strømlinet. Foto: Per Kuskner
Mazda er en stor luksuriøs bil proppet med godt standardudstyr og koster kun 300.000 kr. Foto: Per Kuskner