Når dagpenge skal skiftes ud med en lønseddel, så skal a-kasserne være meget mere aktive hjælpere i den proces.
Det mener et stort flertal af danskerne ifølge en undersøgelse fra Gallup lavet for a-kassen FTF-A.
88 procent erklærer sig enige eller overvejende enige i, at a-kasserne skal hjælpe ledige med at finde job.
Dermed gør danskerne op med traditionen for, at a-kassernes eneste opgaver er at udbetale dagpenge og efterløn.
- Vi kan se, at vores medlemmer mener, at deres a-kasse skal kunne andet end bare at være en passiv forsikring, som sikrer dem dagpenge, hvis de mister deres job. De ønsker klart, at vi bidrager til, at de kommer videre i arbejdslivet, siger Michael Darmer, der er administrerende direktør i FTF-A i en pressemeddelelse.
Derfor har FTF-A også oprustet på den front de senere år ved at lave en ordning med jobrådgivere, så der nu er 15 på landsplan.
- Vores jobrådgivere bliver brugt flittigt både af vores ledige medlemmer og af medlemmer, der er i job, men ønsker et karriereskifte. Og vi oplever, at det virkelig er noget, der gør en forskel for vores medlemmer, siger Michael Darmer.
FTF-A har 133.000 medlemmer fordelt på 80 faglige organisationer.