Administration 

9-årig smidt af bus: Han var grådkvalt da jeg fandt ham

Nyheder
harlie Emil Grove Jørgensen på 9 år blev bedt om at forlade bybus 5 ved Randers Busterminal, fordi bussen var for fuld i forhold til corona-reglerne. (Foto: Privat / TV2 ØSTJYLLAND)

En 9-årig dreng blev smidt af bussen ved Randers Busterminal, fordi bussen var for fuld. Nu beklager busselskabet.

Onsdag den 19. maj klokken 07.28 steg 9-årige Charlie Emil Grove Jørgensen på bybus linje 5 i Randers, ligesom han har gjort det de sidste tre uger.

Han skulle i skole og havde sat sig bagerst i bussen.

På vej ind mod Randers Rutebilsstation stiger flere og flere mennesker på bussen, og efter at have holdt på rutebilsstationen i noget tid, siger buschaufføren pludselig: Der er for mange mennesker i bussen – alle bag i bussen skal stige af.

Det fortæller Lisbeth Grove Mikkelsen, der er mor til Charlie Emil Grove Jørgensen.

- I forhold til alt det her med corona har jeg undersøgt, om børn kan blive bedt om at forlade bussen på grund af pladsmangel, men de må ikke afvise børn. Det havde jeg også forklaret Charlie, siger hun til TV2 ØSTJYLLAND.

Efterladt alene på busterminal

Netop derfor prøver Charlie Emil Grove Jørgensen at fortælle buschaufføren, at han ikke skal stå af. Blandt andet fordi han ikke ved, hvad han skal gøre, hvis han bliver efterladt.

Hvordan kan du være sikker på, at det ikke er noget, som din søn finder på?

- Det er helt udelukket. Bare den måde han beskriver det på – han har slet ikke fantasien til at kunne opdigte det. Han har ikke nogen grund til at skulle opdigte den historie. Han har altid været glad for sin skole, og jeg har aldrig oplevet, at han ikke har haft lyst til at komme afsted. Derudover var han simpelthen så ked af det, så jeg er helt sikker på, at han taler sandt.

Charlie Emil Grove Jørgensens skole ringede cirka klokken 08:10 til hans mor Lisbeth Grove Mikkelsen og fortalte, at han altså ikke var mødt i skole.

- Jeg smider alt, hvad jeg har i hænderne og forlader min virksomhed for at finde ham. Jeg kører ruten, som bussen også har kørt, og finder ham cirka klokken 08:20, hvor han sidder helt grådkvalt ved Randers Rutebilsstation, fortæller Lisbeth Grove Mikkelsen.

Hun trøster ham, og efter de har snakket det hele igennem, kører hun ham i skole.

- Som forældre regner man ikke med, at det her kan ske. Det er skræmmende, for jeg troede, at når man sætter sit barn med bussen, så er det værste, der kan ske, at bussen punkterer.

- Jeg havde ikke i min vildeste fantasi forestillet mig, at der var en buschauffør, som kunne finde på at smide en 9-årig af bussen.

En meget beklagelig sag

Midttrafik fortæller, at der er sket en fejl i denne sag, som ikke må ske.

- Det er en rigtig beklagelig sag. Vi beklager rigtig meget, hvad den 9-årige har oplevet. Børn må aldrig efterlades omkring buskørslen. Uanset situationen, siger talsmand for Midttrafik, Michael Steinberg, til TV2 ØSTJYLLAND.

Ifølge Midttrafik var den pågældende buschauffør ikke klar over, at der var et barn blandt den gruppe, der blev smidt af bussen.

Han fortæller også, at vi lige nu er i en ekstraordinær situation med mange forholdsregler, der skal tages for at mindske smitte med COVID-19 – blandt andet må bussen kun fyldes halvt op. Han understreger dog, at det aldrig må overskygge hensynet til barnet.

- Selvom makskapaciteten er nået, så skal barnet tages med bussen. Selvom chaufføren har en udfordrende opgave med at sikre, at bussen kun bliver halvt fuldt, så må det ikke gå ud over et barn . Der trumfer hensynet til barnet, siger Michael Steinberg.

Ifølge Michael Steinbergs oplysninger, har buschaufføren ikke været klar over, at der har været et barn blandt de passagerer, der blev bedt om at forlade bussen.

Hvis det alligevel er hændt, som Charlie Emil Grove Jørgensens har fortalt sin mor, så understreger Michael Steinberg, at det bare ikke må ske.

- Vi vil indskærpe overfor busselskaber og chauffører, at børn aldrig må afvises eller blive smidt af en bus. Det gør vi i dag overfor alle, siger han

- Der vil ske fejl, og vi beklager rigtig meget, at det her er sket. Vi gør alt, hvad vi kan for, at det ikke sker igen.

Flere restriktioner kritiseres

Charlie Emil Grove Jørgensens kedelige oplevelse med bussen kommer ovenpå flere historier om coronarestriktioner, der besværliggør brugen af Midttrafiks busser.

I forgårs kunne TV2 ØSTJYLLAND fortælle om en ældre og svagt gående mand, der ifølge Ældresagen var blevet afvist at komme med bussen, fordi chaufføren ikke ville tage imod kontanter.

Og i morges kunne TV2 ØSTJYLLAND følge op med historien om en 12-årig pige, der forrige uge havde været ude for en lignende oplevelse.

Debatten på TV2 ØSTJYLLAND’s Facebook-side har siden den historie været livlig. Mange skriver, at det ikke er lovligt at afvise kontanter som betalingsmiddel i Danmark.

Men sagen er en smule mere speget på grund af corona-situationen. Transportministeren har faktisk direkte opfordret busselskaberne til ikke at tage imod kontanter. Og det er den praksis Midttrafik følger.

Lige nu er forbrugerombudsmanden i flere lignede sager ved at tage stilling til, om det er i orden at bruge Covid-19 som årsag til at nægte kontantbetaling.

"Tænk hvis det sker for mindre børn"

Allerede samme dag, tirsdag, ringede Lisbeth Grove Mikkelsen til Midttrafik for at informere dem om episoden, hvor hendes søn var blevet sat af bussen. Men det var langt fra forståelse, hun blev mødt med.

- Jeg fik bare at vide, at det kunne ikke passe, fordi de må ikke sætte børn af bussen. Da jeg så sagde, at det kunne godt være, men nu var det jo sket alligevel, så sagde hun bare, at de var da kede af, hvis det var sket, og at jeg måtte have en god dag, siger Lisbeth Grove Mikkelsen til TV2 ØSTJYLLAND.

Hun fortæller, at hun ikke føler, at personen, hun snakkede med, troede på hende, og at hun ikke engang blev spurgt om, hvilken bus det var og på hvilket tidpunkt.

- Hvis de havde gjort det, så havde jeg i det mindste følt, at der var blevet gået videre med det, og så ville jeg have det bedre med det. Men tænk, hvis det sker for mindre børn, siger hun.

9-årig er bange for at tage bussen

9-årige Charlie Emil Grove Jørgensen havde taget bussen i tre uger uden problemer, men efter at være blevet efterladt uden mobil eller nogen form for idé om, hvad han så skulle gøre, så er han blevet bange for at tage bussen.

- Da han skulle afsted i går, så ville han ikke. Han sagde, at han havde ondt i maven. Jeg vidste, at det ikke var rigtigt, og så græd han og fortalte, at han var bange for at blive sat af bussen, siger Lisbeth Grove Mikkelsen.

- Jeg forstår det godt, for han har jo bare siddet der og ikke vidst, hvad han skulle gøre. Han har været bange for ikke at blive fundet igen.

Lisbeth Grove Mikkelsen har nu udstyret sin søn med en mobil, så han kan ringe, hvis det sker igen.

mand på scene med propper i ørene
Kendte

Efter mindre end et år:

Tobias Rahim er blevet skilt

Fodboldspillere med medaljer
Sport

Brøndby sælger topscoreren

Nyheder

Skovbrand lukker stor lufthavn i Frankrig

Pakke med hakket oksekød
Sundhed

Solgt i Netto:

Hakket oksekød

kaldes tilbage

fem skuespillere stillet op til fotografering
Kendte

Badehotellet-stjerner
drømmer om mere

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko

En mand og en dreng spiller strandtennis mens folk solbader
Nyheder

DMI: Onsdag vender den tilbage

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død