Mindst 11 danskere er styrtet ned med elevatorer eller fra rulletrapper på tre år. To gange er det endda endt i en dødsulykke.
B.T. skriver søndag, at 1.000 elevatorer i danske etageejendomme mangler sikkerhedsgodkendelse.
- Der mangler eftersyn. Både de månedlige eftersyn og Arbejdstilsynets eftersyn, siger Ole Wedderkind, formand for elevatormontørene i Dansk Metal til B.T.
Men Arbejdstilsynet et langt bagefter med arbejdet, og over 1.000 elevatorer er for tiden gået over datoen for sidste sikkerhedstjek.
Det betyder altså, at elevatorerne kører op og ned uden nogen har tjekket, om kablet kan holde og bremserne virker.
Ifølge reglerne skal alle 26.500 elevatorer i Danmark efterses af et godkendt firma mindst en gang om måneden. Desuden skal Arbejdstilsynet lave et ekstra grundigt tjek hvert andet eller tredje år:
- Men det vi laver, er et særligt tjek. Elevatorerne bliver tjekket hver måned af et firma, så driftsikkerheden er i orden.
Men det passer ikke, fortæller Dansk Elforbunds faglige sekretær, Lars Jensen:
- Vi hører da om elevatorer, hvor der ikke har været lavet eftersyn i syv-otte måneder.
Hvor galt det kan gå, kunne man se i Bellahøj i København, hvor en 82-årig kvinde døde 22. juni 2006.
Her styrtede en 82-årig dame fire etager gennem glasdøren og ned gennem skakten og døde på stedet. Hun blev fundet på taget af Siemens-elevatoren. Efter ulykken skulle der skiftes 32 ruder, 7 glaslister og 129 skruer.