En 72-årig psykiater er ved Retten i Roskilde blevet idømt en bøde på 25.000 kroner for gennem mange år at have overmedicineret sine patienter.
Det skriver Dagbladet Roskilde.
Flere af de pågældende patienter var misbrugere.
Psykiateren er i forbindelse med dommen desuden blevet frakendt retten til at virke som psykiater. Han er dog allerede gået på pension og har solgt sin klinik.
I et af tilfældene, som har ført til dommen, ordinerede psykiateren 1600 piller over 23 dage til en patient. Det svarer til knap 70 piller om dagen.
Ifølge psykiateren skyldtes overmedicineringen en teknisk fejl fra hans side. Men den forklaring købte Retten i Roskilde ikke.
Ved afgørelsen lagde retten vægt på, at manden havde fortsat overmedicineringen af sine patienter - også efter et påbud fra Styrelsen for Patientsikkerhed.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.