Det er stadig uklart, præcis hvad der skete under landingen for Boeing 737-800 flyet fra flyselskabet FlyDubai, men noget gik galt.
Ulykken skete i lufthavnen i den russiske by Rostov-on-Don, og de russiske myndigheder har bekræftet, at alle 55 passagerer og 7 besætningsmedlemmer ombord mistede livet.
Hovedparten af passagererne var russiske statsborgere. Det er det første flystyrt for FlyDubai, siden selskabet gik i luften i 2009.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.