Syd- og Sønderjyllands Politi har den seneste uge anholdt 21 personer i Sønderborg, som er udeblevet fra fogedretten.
Det skriver politikredsen på Twitter.
Det sker som en del af en aktion, hvor Syd- og Sønderjyllands Politi har særligt fokus på udeblivelser fra fogedretten.
De 21 personer i Sønderborg kommer oven i en lignende aktion i Haderslev i sidste uge.
Her blev 40 personer anholdt og fremstillet i fogedretten i Haderslev. Det skrev politiet i en pressemeddelelse torsdag.
Ud over de 40 som politiet anholdte i Haderslev, behandlede fogedretten i Haderslev yderligere 21 sager, hvor personen selv mødte op.
Både aktionen i Sønderborg og Haderslev fortsætter.
I maj lavede Østjyllands Politi en lignende aktion, hvor 25 blev anholdt i Aarhus for at udeblive. Det fremgår af politiets døgnrapport fra den 25. maj.
Fogedrettens mest almindelige sager handler om gæld.
Hvis man ikke møder op, afsiger fogedretten en kendelse om, at politiet skal finde og frihedsberøve den udeblevne, indtil det er muligt at fremstille vedkommende i fogedretten.
Kendelsen betyder, at man bliver efterlyst, så andre politikredse også er orienteret om, at man er udeblevet.
Syd- og Sønderjyllands Politi oplyser ikke, hvor mange i politikredsen, der er efterlyste for at udeblive.
Men mindst 550 var efterlyste for at udeblive i Midt- og Vestsjællands Politis politikreds i 2020, har politiet tidligere oplyst i en pressemeddelelse.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.