Selvom politiet havde været så flinke at varsle det forud, gik rigtig mange i fælden. Hele 5.800 trafikanter blev fra 30. marts og påskeugen ud taget i ulovligheder.
Langt de fleste havde for meget vægt på speederen. For nogle var der dog tale om for meget vrid i gashåndtaget, og især en enkelt motorcyklist fik politiets målere til at bippe. Den travle tohjulede kørte torsdag 207 kilometer i timen på motorvejen ved Esbjerg.
Påske forbinder mange med øl og snaps, og 94 personer forbandt det også med spritkørsel. En enkelt endda to gange, da han første gang blev taget fredag med en ordentlig brandert på 2,4 i promille, hvorefter han tirsdag gik i nettet igen med hele 2,9 promille alkohol i blodet, skriver tv2.dk.