Sidste år mistede to børn livet på deres job efter skoletid. Fritidsjobs var desuden skyld i fem amputationer og 69 knoglebrud, viser Arbejdstilsynets tal, der konkluderer, at mellem 500 og 600 børn og unge årligt kommer til så alvorligt til skade i anstrengelserne for at tjene lommepenge, at det kan kategoriseres som en arbejdesulykke. Det skriver B.T.
Arbejdskonsulent i HK, Bjarne Petersen mener, at de unge ofte selv har et medansvar, fordi de er for dristige, men at arbejdsgiverne heller ikke er gode til at håndhæve sikkerheden:
»I mange af de kædebutikker, der beskæftiger mange unge, er butikscheferne selv unge uden særlig rutine og erfaring. Så det er nærmest naturgivent, at butikkerne skal blive et farligere sted at arbejde end det nødvendigvis er,« siger han.
Det er omkring hver anden dansker teenager, der har et job efter skoletid.