Pinlig! Under lavmålet! Kommercielt bras og genbrug af gamle vittigheder! Plat – simpelthen bare plat!
Avisernes anmeldere havde ikke meget til overs for "Walter & Carlo – Op på fars hat".
Ikke så overraskende, da dansk folkekomedie i den genre ikke just var salonfæhig blandt anmeldere som eksempelvis "Mit Afrika" om Karen Blixens liv fra samme år 1985.
Men det blæste danskerne på. For den platte duo alias Jarl Friis-Mikkelsen (Carlo) og Ole Stephensen (Walter) solgte vilde 953.743 billetter, hvilket gjorde den til en af de mest sete danske film i biograferne...nogensinde!
Og med prædikatet "set af en million mennesker", vidner den om, hvor bred dens rækkevidde var dengang.
Handlingen er lidt sværere at gengive, men den er på klassisk Walter & Carlo-manér et sammensurium af skøre sketches, musikalske indslag og kulørte påfund, sat ind i en nogenlunde sammenhængende historie, hvor de to venner endnu en gang roder sig ud i mere, end de kan håndtere.
Et hav af danske stjerneskuespillere medvirkede i øvrigt. Blandt andre Kirsten Rolffes, Lisbet Dahl, Paul Hagen, Ulf Pilgaard, Poul Bundgaard, Tommy Kenter, Claus Ryskjær, Søs Egelind og mange mange flere. Den store danske filmmand og instruktør Per Holst stod for instruktionen.
Efter den tordnende succes fulgte to knap så succesfulde, men dog populære efterfølgere: "Walter og Carlo – yes, det er far (1986) og "Walter og Carlo i Amerika" (1989).
Jarl Friis-Mikkelsen er i dag 73 år og har lagt film- og tv-arbejdet på hylden og er en respekteret billedkunstner. Ole Stephensen døde tragisk af hjertestop kun 63 år gammel i 2019.
Se traileren her: