Administration 

3F: Fornuftige forslag fra Koch-udvalget

Kommunerne skal dog tænke langsigtet og helhedsorienteret. Efter tyve år uden for arbejdsmarkedet løser fire ugers virksomhedspraktik i Bilka ikke alt.

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.
"I 3F er vi enige i, at der er brug for en opprioriteret og mere individuel, sammenhængende indsats over for de kontanthjælpsmodtagere, som ikke er arbejdsmarkedsparate. Det har kommunerne allerede gode muligheder for, så det handler først og fremmest om at kommunerne i højere grad arbejder ud fra den enkeltes behov og i højere grad arbejder tværfagligt, siger Ellen Lykkegaard, socialpolitisk ansvarlig i 3F i en kommentar til Carsten Koch-udvalgets rapport om den beskæftigelsesrettede indsats mod ikke-arbejdsmarkedsparate kontanthjælpsmodtagere.

Rapporten indeholder efter 3Fs vurdering en række fornuftige forslag, men sætter også fokus på nogle af de udfordrende problemstillinger, der knytter sig til denne gruppe og indsatsen over for samme. Hovedsynspunktet hos udvalget er, at den virksomhedsrettede indsats skal opprioriteres, og at kommunerne i højere grad bør opprioritere deres indsats overfor især den svageste del af gruppen.

3F er også positiv overfor at gøre indsatsen mere virksomhedsrettet, men minder om, at gruppen af ikke-arbejdsmarkedsparate kontanthjælpsmodtagere er en meget sammensat gruppe med yderst individuelle problemer og udfordringer: "Mange har aldrig haft fast tilknytning til arbejdsmarkedet, en stor del har ingen uddannelse, og rigtig mange har både sundhedsmæssige og sociale forhold, der skal tages hensyn til. Vi har at gøre med en gruppe, som står meget langt fra arbejdsmarkedet, og derfor vil det være naivt at tro, at vejen til arbejdsmarkedet alene går gennem virksomhedsrettet indsats. Vi er nødt til at bringe hele viften af redskaber i brug, så vi får en tværgående indsats, der rent faktisk kan bringe de ikke-arbejdsmarkedsparate tættere på arbejdsmarkedet og sikre en mere langsigtet tilknytning," siger Ellen Lykkegaard, der også er gruppeformand for de offentligt ansatte i 3F.

Samtidig er det for 3F afgørende, at nye former for støttet beskæftigelse - virksomhedsrettet indsats - ikke kommer til at fortrænge ordinært ansatte: "Vi vinder ikke noget ved, at de ikke-arbejdsmarkedsparate bliver sat til at løfte opgaver, som i dag udføres af ordinært ansatte. Arbejdsmarkedet skal være rummeligt, men vi skal ikke tage brødet ud af munden på de ordinært ansatte kollegaer. I den sammenhæng hæfter vi os ved, at Carsten Koch-udvalget peger på, at der potentielt set kan skabes 400.000 støttede job i den private sektor. Så hvis flere virksomheder tog et medansvar, ville mange problemer være løst," siger Ellen Lykkegaard.

Derudover er det for 3F også vigtigt, at de ikke-arbejdsmarkedsparate mødes med løn og ansættelsesvilkår, som i store træk ligner dem, vi kender på det ordinære arbejdsmarked: "Ellers har vi jo fra begyndelsen tilkendegivet, at de ikke er lige så meget værd, som deres kollegaer, og det tror vi ikke på motiverer nogen," siger Ellen Lykkegaard.

Når 3F er bekymret for en indsats, der alene baserer sig på virksomhedsrettet indsats, så skyldes det også erfaringer med medlemmer, som på trods af alvorlige kroniske sygdomme - oftest som konsekvens af nedslidning eller arbejdsulykker - bliver tvunget tilbage på arbejdsmarkedet, også selv om deres arbejdsevne er yderst begrænset. De ender bl.a. i flexjob og ressourceforløb. En del af dem har så lille en arbejdsevne, at de kun kommer i job nogle ganske få timer, ja enkelte helt ned til 40 minutter om ugen. Argumentet for denne indsats har blandt andet været, at selv få timers beskæftigelse bidrager positivt til den kronisk syges sociale liv og dermed virker socialt inkluderende. De kronisk syge får et bedre netværk og højere livskvalitet ved at gå på arbejde. Men den illusion er senest blevet gennemhullet en ny ph.d.-afhandling fra Aalborg Universitet, der sort på hvidt dokumenterer, at beskæftigelse ingen positiv effekt har på den handicappede eller kroniske syges sociale liv.

For 3F er det derfor afgørende, at en kommende indsats over for de ikke-arbejdsmarkedsparate bliver baseret på langsigtede hensyn: "Det er helt afgørende, at kommunerne bliver markant bedre til at tænke langsigtet for denne gruppe. Har man stået uden for arbejdsmarkedet de seneste 20 år, så vender man altså ikke tilbage, fordi man får fire ugers virksomhedspraktik i Bilka. Kommunerne skal tænke langsigtet, og så skal de forpligtes til at holde kontakten til de ikke-arbejdsmarkedsparate i en længere periode efter, at de er "ude af det kommunale system"." Ellers ender vi bare med, at kommunerne parkerer sårbare borgere uden for kommunens budget," siger Ellen Lykkegaard.
Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej