Politiet havde på forhånd sagt, at det ikke ville lukke havefesten på den grund på Jagtvej 69, som unge med rod i det nu nedrevede Ungdomshus kalder Ground 69.
Og det løfte blev holdt natten igennem indtil klokken 04.30, selvom festen inden da udviklede sig i en voldelig retning med bål i gaden og graffiti på murene. Ved midnat blev stemningen så anspændt, da de første flasker blev kastet mod politiet.
Ved to-tiden i nat anholdte politiet cirka 10 unge for hærværk og graffiti - det tal steg natten igennem til 37, oplyser TV2 News.
- Vi skal ikke stå med en politimur ved den grund. Vi kommer tilbage, hvis der er behov for det. I går gav vi dem lang snor, også selvom de brændte et par bål af, siger chefpolitiinspektør fra Københavns Politi, Per Larsen, til TV2 News.
Der er anmeldt en demonstration lørdag klokken 15.00 fra Rådhuspladsen under overskriften Stor og ikke-konfrontativ folkelig demontration .
Politiet forventer ikke ballade og uro af nogen art. Men natten til lørdag stoppede politiet en bus med nordmænd ved græsen i Helsingør. Bussen blev undersøgt og fem blev sendt retur til Norge. De fem var kendt af politiet, idet de deltog i de voldsomme uroligheder på Nørrebro den 16. december. De øvrige 24 nordmænd fik lov til at fortsætte, så de kan deltage i demonstrationen lørdag eftermiddag.
Derudover opfordres det via Ungdomshusets hjemmeside at vise afsky overfor politikerne ved at stille storskrald på offentlig gade , som det hedder.