315 cyklister, fodgængere og bilister mistede livet i trafikken sidste år. Det viser de foreløbige tal over antallet af trafikdræbte i 2006, som Vejdirektoratet offentliggjorde torsdag eftermiddag.
Sammenlignet med 2005 er der tale om et mindre fald på fem procent. Her døde 331 personer i trafikken. Med det fortsatte fald er antallet af trafikdræbte efterhånden nede på Færdselssikkerhedskommissionens målsætning om i 2012 at nå ned på 300 dræbte i trafikken. Det vækker glæde hos transport- og energiminister Flemming Hansen (K):
»Jeg er meget tilfreds med, at vi igen i år har et rekordlavt antal trafikdræbte. Et tal der ikke er set lavere siden 1946. Når det er sagt, bekymrer det mig, at antallet af dræbte har været svagt stigende i andet halvår af 2006. Det understreger, at vi fortsat skal arbejde målrettet på dette område,« siger Flemming Hansen.
Han understreger, at der er flere initiativer i gang for at øge trafiksikkerheden og nedbringe antallet af trafikdræbte. Blandt andet en intensiveret indsats mod ’sorte pletter’ – det vil sige steder, hvor der sker mange ulykker.
»Jeg vil desuden fremhæve, at der i efteråret blev fundet midler til en stor informationskampagne om ulykker mellem højresvingende lastbiler og ligeudkørende cyklister. En informationskampagne var en af hovedanbefalingerne i Havarikommissionen for Vejtrafikulykkers store analyse af disse tragiske ulykker. Anbefalingerne fra Havarikommissionen vil desuden indgå i den nært forestående statslige cykelstrategi, hvor cyklisternes trafiksikkerhed er et centralt emne,« siger Flemming Hansen.