Der er tre dræbte og tre i kritisk tilstand efter skyderiet i Field's.
De dræbte er en mand i 40'erne og to unge mennesker, fortæller chefpolitiinspektør ved Københavns Politi Søren Thomassen på et pressemøde uden dog at komme ind på, hvilket køn eller alder de to unge dræbte har. Ej heller etniciteten på de dræbte.
- Vi har en situation, hvor vi har tre dræbte. Der er tale om en mand i 40'erne og to unge mennesker, siger chefpolitiinspektøren.
- Derudover har vi tre sårede, som er i kritisk tilstand, siger han.
Mistænkt 22-årig angrebsmand i Field's var i besiddelse af et gevær og ammunition, og anholdelsen foregik udramatisk, siger chefpolitiinspektør Søren Thomassen.
En journalist spørger chefpolitiinspektøren, om der kan have været flere gerningsvåben involveret.
- Det kan der godt, siger Søren Thomassen.
Der er floreret videoer på sociale medier, som viser den mistænkte posere med forskellige våben.
Et af dem er en jagtriffel med trækolbe. Et andet ligner et håndvåben af ældre dato.
Københavns Politi holder pressemøde om skyderiet i Field's klokken 08 mandag morgen.
Det oplyser chefpolitiinspektør Søren Thomassen på et pressemøde søndag morgen.
Han fortæller, at politiet natten i gennem vil efterforske sagen, og at man på pressemødet mandag morgen vil give en nye status på efterforskningen.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.