Den danske sanger, Johnny Madsen, med den ru stemme og de fedtede lokker, der bor på Fanø ud for Esbjerg i Vadehavet, er åbenbart brændende tilhænger af Esbjerg Boldklub.
Og hvorfor så ikke kombinere arbejde og hobby. Johnny Madsen har ifølge ugeavisen Esbjerg taget kontakt til klubben og tilbudt at skrive en ny slagsang, der skal præsenteres ved åbningen af Esbjergs nye stadion Blue Water Arena.
Klubben takkede straks ja til den lokale trubadur, og herefter fik Johnny Madsen sin søn Rasmus Madsen med på ideen.
"Jeg har lavet en sang i bedste hard-rock tradition. Fuld fart der ud af og med et omkvæd, man kan huske," fortæller Rasmus Madsen.
Nummeret er indspillet med Johnny Madsen i den vokale forgrund, og der mangler kun finpudsning før nummeret kan præsenteres.
Dog kan Johnny Madsen ikke komme og præsentere sangen live, da han skal optræde på Skanderborg Festivalen den 9. august, hvor åbningen af det nye stadion finder sted.