1.830 biler blev målt af politiets hastighedskontrol. 207 kørte for stærkt.
Det er de tørre og barske tal efter færdselspolitiet ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi var på gaden i Slagelse.
Her blev der målt hastighed på en strækning der blandt andet leder trafikken forbi Slagelse Sygehus og Psykiatrihospitalet, skriver TV 2.
Hastighedsmålingen skete på opfordring fra en utryg borger. Borgeren mente, at der køres for stærkt på strækningen.
- Og vi må give borgeren ret. Der køres alt, alt for stærkt på strækningen, siger Søren Skotte, leder af færdselspolitiet til TV 2.
Den hurtigste bil blev målt til 96 kilometer i timen. Den tilladte hastighed er 50 kilometer i timen.
- Det er nok de færreste, der ved det, men den bilist var fire kilometer i timen fra at miste bilen. Nu får vedkommende i stedet fradømt kørekortet betinget, og skal bestå en ny køreprøve. Men det er også alvorligt nok, siger Søren Skotte.
To andre bilister skal til en kontrollerende køreprøve indenfor kort tid, mens 15 bilister får et klip i kørekortet.
Med til historien hører, at vejstrækningen har trafikdæmpende foranstaltninger såsom chikaner og bump.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.