De fleste af de 200 grindehvaler og delfiner, der er skyllet op på en kyst ved Tasmanien, er allerede døde. Men lige nu arbejder redningsfolk med at få dem, der stadig ånder, ud i vandet igen.
"Det er ret robuste dyr. Så længe dyrene er i live, er der altid håb," siger Chris Arthur fra Tasmaniens Park- og Naturtjeneste.
14 hvaler er indtil videre blevet reddet ud igen. Selv om fænomenet finder sted hyppigt, er det et mysterium, hvorfor hvalerne svømmer ind på så lavt vand, at de strander. Det er også normalt, at hvaler og delfiner strander samtidig.
Alene i løbet af de sidste fire måneder er omkring 400 hvaler skyllet op på de tasmanske kyster, og i november måned døde 150 grindehvaler på øens vestkyst.