På torsdag rejser medarbejderne i it-virksomheden Stratiteq på en firedages skiferie til Østrig – betalt af firmaet. Enkelte medarbejdere har måske 15.000 kroner med i ekstra lommepenge. Penge, de har fået af firmaet for at have skaffet en ny medarbejder.
Begge dele er metoder den svensk-danske virksomhed har taget i brug for at holde på deres it-konsulenter og skaffe nye medarbejdere i en tid, hvor it-konsulenter er i særdeles høj kurs, fortæller Christian Ernrup, direktør for Stratiteq Danmark.
»Vi gør meget for at holde på vores medarbejdere. Det er vi nødt til. Ansøgerne kommer ikke længere til os, vi må komme til dem, så almindelig rekruttering batter ikke længere.«
Flyers på banegården
Derfor har Stratiteq indført ugentlige uddelinger af flyers på banegården i Malmø og har desuden inviteret it-studerende fra Lunds Universitet til et endagskursus i virksomheden i håb om at kunne tiltrække deres arbejdskraft, når den sidste eksamen en dag er bestået.
Men ikke alle virksomheder er lige fine i kanten, når det handler om at skaffe den fornødne arbejdskraft.
Opsøgt på parkeringsplads
Flere gange har medarbejderne i den svenske afdeling af Stratiteq oplevet at blive stoppet på parkeringspladsen foran deres arbejdsplads af konkurrerende virksomheder, der vil ansætte dem på bedre vilkår med det samme, fortæller Christian Ernrup.
Og den udvikling er bekymrende, siger han.
»Når virksomhederne bliver presset, bliver de ufine, og det her er grænseoverskridende i forhold til, hvad vi er vant til. Det er en uskreven regel, at man ikke henter folk på deres kontorer, men det lugter det her af.«
Når der er så store rekrutteringsproblemer for it-virksomhederne, skyldes det, at der kommer flere opgaver og projekter, end der er konsulenter til at dække. Stratiteq har i øjeblikket 42 medarbejdere ansat, men inden udgangen af året skal firmaet have ansat yderligere 15. Og det kan blive en dyr fornøjelse.
»Det er dyrt at ansætte, men det er endnu dyrere for os at undvære,« siger Christian Ernrup.