Sommeren har indtil videre vist sig fra den våde side, og det nyder otte storkepar og deres 15 unger godt af.
Det siger Jesper Leegaard, der er bestyrelsesmedlem i foreningen Storkene.dk.
- Det våde vejr er fint for storkene, fordi det gør det let at finde regnorme, padder og snegle, siger han.
Det betyder, at der er masser af mad at hente for storkeforældrene for tiden.
Storkevennerne lægger supplerende foder ud ved storkerederne, men det er bedst, hvis storkene kan være selvforsynende, lyder det fra Jesper Leegaard.
- Det er jo ikke et sundhedstegn, at vi skal fodre storkene. Det er jo fordi, der mangler vandhuller og dyr på græs i det danske landskab, som gør det svært at være stork.
- Så jo mere foder, storken kan finde ad naturlig vej, desto bedre, siger Jesper Leegaard.
Foreningen havde sat næsen op efter flere storkepar og unger end sidste år, da der blev registreret ti ynglepar og 16 unger.
Men sådan gik det ikke.
Det skyldes et vådt og blæsende forår, der forsinkede storkenes ankomst sydfra.
- Storken er jo en varmeelskende fugl, der elsker at flyve under højtryksvejr, hvor der er sol og opadgående luftstrømme. Men det var der intet af i april, siger Jesper Leegaard.
Nu, hvor parrene er etableret, og ungerne er forbi de første kritiske leveuger, er vådt vejr ikke længere en trussel for flyveren med de brede vinger.
Selv om der ikke er nogen rekorder denne sæson, er Jesper Leegaard alligevel optimistisk på storkens vegne.
- På den lange bane er det stensikkert, at storkebestanden herhjemme kommer til at stige.
- Der er fyldt op med storke i Nordtyskland, og det betyder, at der er et overskud af storke, som nødvendigvis må søge længere mod nord.
- Så bestanden er i fremgang, og det kommer vi til at mærke de kommende år, siger Jesper Leegaard.
/ritzau/