I løbet af de sidste ti år har 13 danske mænd mistet livet, fordi de har spist potenspillen Viagra. Det viser tal fra lægemiddelstyrelsen ifølge Ekstra Bladet.
- Overordnet set er problemet blodtryksfald. Patienten får ikke tilstrækkelig blodtilførsel til hjertemusklen, hvilket kan resultere i et hjertetilfælde, som patienten dør af, siger lederen af Lægemiddelstyrelsens afdeling for forbrugersikkerhed Doris Stenver til avisen.
Hos Lægemiddelstyrelsen giver de 13 dødsfald dog ikke anledning til den store bekymring. Ifølge Doris Stevner er det stadig et lille tal i forhold til hvor mange, der spiser pillerne. Ifølge Lægemiddelstyrelsen kan de 13 døde dog være toppen af isbjerget, for man kender endnu ikke alle pillernes bivirkninger, erkende styrelsen.