På de fleste journalistredaktioner landet over kører tv'et i baggrunden, mens dagens produktion forberedes. Det gjorde det nok også i søndags på Canal 9s redaktion, da den nye mande- og sportskanal viste SAS Liga-opgøret mellem SønderjyskE og Vejle.
Men tv'et har til gengæld ikke været stillet ind på fodboldkampen ret mange andre steder. For ifølge en Gallup-måling havde den nye sæsons første kamp for de to klubber blot 127 - ethundredesyvogtyve - seere. Næsten 20 gange så mange - 2.481 - troppede op på Haderslev Stadion for at se kampen live, skriver Politiken.dk.
Gallup har spurgt 2.100 mennesker om, hvad de så af tv lørdag og søndag, og her var der altså ikke ret mange, der valgte at se SAS Liga-bold.
Canal 9 har forpligtet sig til at nå ud til 60 procent af samtlige husstande, og det mål har de ikke nået endnu. Den nye kanal er dog tæt på at blive enig med Stofanet om at sende kanalen gratis i en periode.