Den kun 12-årige Nico Antic overlevede ikke hajangrebet i Sydneys havn i søndags sidste uge. Han døde af sine kvæstelser i går på hospitalet.
Han var hoppet i vandet med sine venner fra en klippe, da en formodet tyrehaj angreb ham og flåede begge hans ben op. Hans kammerater kastede sig modigt i vandet og hjalp Nico op, og han blev kort efter kørt på hospitalet og lagt i kunstig koma, men lægerne kunne ikke rede ham.
- Vi er sønderknuste over tabet af vores søn, Nico, udtalte forældrene, som tilføjede, at han var en glad, gavmild og sporty dreng med masser af appetit på livet.
Det var det fjerde hajangreb på kun to dage i sidste uge. Tre af dem i og omkring Sydney. Sidste mandag angreb en haj en surfer, men han slap uskadt fra mødet med et flået surfbræt. En 27-årig mand blev få timer efter livsfarligt kvæstet af en anden haj tæt på samme strand.
Længere nordpå blev en mand på 39 år reddet op fra vandet, efter en haj havde bidt ham flere steder i brystet, men han overlevede.
Angrebene skete alle efter mange dage med megen regn, som eksperter siger, er de perfekte forhold for især de frygtede tyrehajer, som trives godt i mudret vand. Tyrehajer er også de eneste hajer, som kan leve i både salt- og ferskvand. Den megen regn får hajerne til at søge ind tæt på kysterne, da der er mange næringsstoffer og småfisk her efter regnskyl.
Mange strande var lukkede i løbet af ugen, men de fleste er åbnet op igen i denne weekend, hvor der er lang Australia Day-weekend.
En online donation til Nico Antics familie er allerede oppe på over halvanden million kroner.
Fakta om tyrehajen (Carcharhinus leucas)
* Kan blive op til 3,5 meter lang, men de fleste er under 2,5 meter.
* Har en meget muskuløs krop, små øjne og en afrundet snude, som har givet dem navnet efter en tyr.
* Er meget territoriale og agressive.
* De fleste angreb på mennesker sker nær ved kyster, men også i søer og floder, hvor man normalt ikke venter, at en haj skal jage.
* Eneste haj som trives lige så godt i salt- som i ferskvand.
* Tredje mest dødelige haj for mennesker kun overgået af hvidhajen og tigerhajen.