Ikke færre end 11 ton træpiller fordelt på 12 paller er forsvundet fra en tidligere minkfarm i Sillerslev på Mors.
De 11 ton træpiller har en værdi på 80.000 kroner.
Midt- og Vestjyllands Politi fik fredag formiddag i sidste uge en anmeldelse indbrud på farmen.
Lokalpolitiet i Thisted oplyser til Nordjyske, at man har en "konkret mistanke", som der arbejdes med.
Politiet har desuden sikret sig videoovervågning fra stedet.
Let omsættelige varer?
Om det er den igangværende energikrise, og stigende priser på stort set alt, som får tyvene til, at sig om efter andre, let omsættelige varer, er uvist.
Således var der i weekenden bud efter mellem 2.250 liter og 3.000 liter diesel. De mange liter brændstof blev hentet ud af 14 lastbiler på en holdeplads på Tingvejen i Vojens.
- Generelt med de stigende brændstofpriser bliver det mere interessant for tyveknægtene at stjæle brændstof. Det er forventeligt, udtaler politikommissær Dennis Holst fra Syd- og Sønderjyllands Politi i den forbindelse til JydskeVestkysten.
Dieseltyveriet fandt sted i tidsrummet lørdag klokken 16 og søndag klokken 18.30.
Tyvene forsvandt desuden også med en gummiged fra samme holdeplads.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.