Det verdensomspændende konsulentfirma Accenture vil for alt i verden ikke længere forbindes med den sexglade golfmilliardær, Tiger Woods.
Fra at støtte op om golfikonet, da skandalerne begyndte at rulle, har Accenture nu puttet Tigeren i glemmebogen, skriver Jyllands-Posten.
De 175.000 medarbejdere har fået at vide, at ingen længere må henvise til Tiger Woods, hvis glade ansigt ind til for kort tid siden smilede på alt fra Accenture hatte til T-shirts. Og flere sponsorer har fulgt konsulentfirmaets eksempel.
Sidste år tjente Tiger Woods over 500 millioner kroner alene på sponsorer, men det tal vil blive reduceret med et tocifret millionbeløb.
Og hvis den utro golfspiller oven i købet lader køllen blive liggende i skabet hele næste år kan reklameindtægterne komme til at falde med op til 30 procent for de golftransmitterende tv-stationer.