Administration 

Sundhedspersonale frygter stress og fejl

Astrid Krags første økonomi aftale med regionerne er ikke det løft for kvaliteten, som man kunne ønske sig, lyder det. (Foto: Magnus Holm)

Der mangler fokus på kvalitet, lyder kritikken af den sundhedsaftale som regeringen landede i weekenden.

Regeringen har i sin første økonomiaftale med landets regioner ikke formået at gøre op med et alt for stort fokus på hurtighed og aktivitet på bekostning af kvalitet.

Sådan lyder kritikken fra både ansatte og patienter, der frygter, at antallet af fejl vil fortsætter sin himmelflugt.

Den nye aftale har ellers et særskilt afsnit som pålægger regionerne et større fokus på kvalitet, men det imponerer ikke sygeplejerskerne.

"Det opnår man altså ikke ved at bede folk om at arbejde hurtigere. Man kan ikke blive ved med at presse citronen," lyder det fra formanden for Dansk Sygeplejeråd, Grete Christensen.

670 mio. kr. er ikke mange penge

Weekendens aftale med regionerne betyder ifølge Finansministeriet, at der er "fundet midler til en væsentlig udvidelse af sundhedsområdet." 670 mio. kroner har regeringen fundet til "mere og bedre behandling," lyder det.

Men at aftalen gør en gevaldig forskel i forhold til at reducere antallet af fejl på hospitalerne vækker forundring hos fagkundskaben.

"Der er ingen tvivl om, at det er en stram økonomiaftale. I sundhedsvæsnets store kasse er knap 700 millioner kroner ikke mange penge," understreger sundhedsøkonom Jakob Kjellberg fra Dansk Institut for Sundhedsvæsen.

Regnedrengene i Finansministeriet regner med, at der i 2013 vil ske en øget aktivitet på sygehusene på tre procent. Og det er ikke så lidt, forklarer Kjellberg:

"Det er et meget ambitiøst mål. Jeg siger ikke, at man ikke kan nå det, men gennem de seneste år har vi set en historisk høj forøgelse af aktiviteten på sygehusene. Det bliver derfor sværere og sværere år for år for at presse aktiviteten i vejret."

"Det er fint at måle, hvor meget der bliver lavet, men det giver ikke nogen mening, hvis ikke helbredelserne følger med," lyder det fra Jakob Kjellberg.

Patienter frygter flere fejl

Det er altså det store fokus på at skaffe flere behandlinger på sygehusene, som truer den kvalitet, der forventes af læger og sygeplejersker.

Der er sket en voldsom stigning i antallet af utilsigtede hændelser på sygehuse og plejehjem. 100.000 fejl blev indberettet i 2011, men tallet er formentlig 10-20 gange højere, vurderer Patientombuddet under Sundhedsministeriet.

"Det er en indikation af, at det går for stærkt derude. Der sker en del fejl på grund af travlhed. Og fra et patientperspektiv at personalet har fået mere travlt. Derfor er det ikke i sig selv positivt, at produktiviteten stiger," siger Morten Freil fra Danske Patienter.

Han peger endvidere på, at der i 2011 blev udbetalt 800 millioner kroner i patientskadeerstatning mod 400 millioner kroner i 2006.

"Det er et problem, hvis der bliver så travlt, at man ikke mellem medarbejderne får overdraget viden og delt erfaringer. Samtidig får man ofte ikke inddraget patienten og patientens egen vide. Man taler ikke nok med patienten. Det er ikke fordi personalet ikke vil, men det bliver ikke prioriteret på ledelsesplan, fordi kvalitet i tilstrækkelig høj grad er et punkt man bliver målt ud fra," siger han.

Kvalitet i ny aftale - men det fylder for lidt

Regeringen får ros for at have medtaget kvalitetsmål i den netop indgåede aftale. Således skal dødeligheden på hospitalerne nedbringes med 10 procent og patientskader som følge af sygehusbesøg skal ned med 20 procent.

Begge mål skal dog nås inden for blot tre år. Og det er der slet ikke økonomi til i aftalen, lyder det.

Mads Koch Hansen, formand for Lægeforeningen:

"Bortset fra enkelte konkrete mål i den nye aftale, kan vi desværre ikke se, at Danske Regioner og regeringen reelt satser på at udvikle kvaliteten. Det skal der arbejdes meget mere med. Vi håber, at regionerne vil være med til at styrke arbejdet med udvikling af kvalitet, og at regeringen vil arbejde det ind i det sundhedsudspil, som den har varslet til næste år," siger han.

Dansk Sygeplejeråd påpeger, at det er positivt, at flere fejl bliver indberettet. Det betyder, at det ikke længere er så stort et tabu som tidligere.

Men den nye aftale bidrager ikke for alvor på til at nedbringe antallet.

"Nogle steder har man haft så mange bolde i luften, at man tabte nogle af dem," konstaterer Grete Christensen, som efterlyser et langt større fokus på en højnelse af det psykiske arbejdsmiljø.

Her bliver det især spændende at se, hvordan regeringen nu vil gennemføre sin tillidsreform efter de forliste trepartsforhandlinger.

Socialdemokraterne afviser kritikken

Sophie Hæstorp Andersen, Socialdemokraternes sundhedsordfører, undrer sig over de mange kritiske røster, fordi aftalen jo netop første gang, som hun siger, inddrager kvalitetsmål frem for blot krav om produktivitet.

"Jeg er helt med på, at det er en stram aftale. Men i mine øjne er der intet til hænder for, at en stram aftale samtidig kan nedbringe antallet af fejl på sygehusene," siger hun, og peger på, at aftalen konkret betyder, at regionerne og regeringen vil nedbringe omfanget af såkaldt "sygehuserhvervede infektioner."

"Man skulle lade være med at klynke og se på de alle de ting vi sammen kan gøre. Så lad os se at komme i gang, det er der alt muligt grund til," siger hun.

Socialdemokraten sætter sin lid til, at læger, sygeplejersker og patienter vil se det gode i aftalen med tid.

"Når de her nål bliver omsat til konkrate inistiativer, og flere undgår at blive behandlet for nået, der kunne være undgået, så er jeg overbevist om, at tonen bliver en anden," siger Hæstorp Andersen.

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit