Efter weekendens bankredning i Spanien var de finansielle markeder i Europa præget af en positiv stemning et stykke ud på mandagen, hvilket på obligationsmarkedet gav sig udslag udslag i stigende renter i "sikker havn"-lande som Danmark og Tyskland, mens der var rentefald i gældsplagede lande som Italien og Spanien. Imidlertid vendte stemningen i løbet af dagen, hvor de danske renter faldt tilbage - mens de spanske renter omvendt susede i vejret.
- Der var en ganske positiv stemning fra starten af dagen efter den spanske bankredning hen over weekenden. Der var måske mange som fra morgenstunden sagde, at det var lige, hvad vi havde brug for, og nu tør vi igen lidt, da det viser, at de gør noget og lukker et hul som ellers kunne udvikle sig til at blive rigtigt kritisk og kunne forværre situationen i Spanien og hele eurokrisen, siger cheføkonom Jacob Graven fra Sydbank til Ritzau Finans og fortsætter:
- Men så har eftertænksomheden måske meldt sig lidt i løbet af dagen, hvor nogen måske stiller spørgsmålstegn ved, om det løser noget som helst, og i bedste fald kan det måske undgå, at det hele bliver meget værre. Men gældsproblemerne er jo ligeså store i dag, som de var før weekenden, og der er stadigvæk en meget stor risiko, hvis bare man kikker frem mod næste weekend med det græske valg, som fuldstændig kan ændre situationen.
Herhjemme faldt renten på den toneangivende 10-årige statsobligation, 3-21'eren, 2 basispoint til 1,17 pct., efter at den i den tidlige handel havde været oppe over 1,30 pct. Den tilsvarende spanske rente steg 30 basispoint til 6,49 pct., efter at den i løbet af formiddagen var nede at runde 5,988 pct.
FINANS
Flemming Thestrup Andersen +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:finans@ritzau.dk, www.ritzaufinans.dk