Trepartsforhandlingerne er brudt endegyldigt sammen. Finansminister Bjarne Corydon (S) har ifølge hovedorganisationen FTF's formand, Bente Sorgenfrey, ringet og oplyst, at trepartsforhandlingerne er aflyst.
Det skriver DR Nyheder.
- Han beklagede selvfølgelig, at forhandlingerne nu var aflyst. Og det beklagede jeg også, siger Bente Sorgenfrey.
Det ventes, at Bjarne Corydon offentliggør beslutningen senere fredag, når han har været i kontakt med alle parter.
At Bjarne Corydon nu har trukket stikket fra forhandlingerne skyldes, at Dansk Metal sent torsdag gik ud med et krav om, at arbejdsudbuddet ikke skal øges ved at inddrage feriedage og helligdage i forhandlingerne.
Dermed er der ikke flertal i fagbevægelsen til regeringens ønske om at skaffe fire milliarder kroner ekstra til statskassen samt udvide arbejdsstyrken ved at få danskerne til at arbejde mere ved at gøre ferie- eller helligdage til arbejdsdage.
Bjarne Corydon afviste tidligere fredag, at han vil lovgive om at fjerne helligdage, hvis trepartsforhandlingerne glipper.
- Nej, jeg har indkaldt til trepartsforhandlinger. Det var i en trepartssammenhæng, man skulle finde en løsning, hvis det kunne lade sig gøre, siger Corydon.
Hvor vil I så finde pengene, når I nu mangler fire milliarder kroner?
- Ja, så må vi videre i andre retninger. Nu ser vi først, hvor langt vi kan nå, og ellers må vi kigge i andre retninger, sagde Bjarne Corydon tidligere fredag.
- Som mindretalsregering kan vi kun garantere, at vi gør alt, hvad vi kan.
Han erkender, at det er et politisk nederlag, hvis forhandlingerne bryder sammen.
- Det er det da også, men jeg arbejder for regeringen og Danmark. Jeg lægger meget klart frem, hvad der er mine mål. Jeg lægger også meget klart frem, at jeg ikke kan garantere, at andre vil tage deres ansvar og medvirke til at nå de mål.
- Jeg havde da hellere set, at det var gået nemmere, men nu følger jeg min plan, tilføjede Corydon.